Tag Archives: toronto chess

2019 Toronto Open – Aug 31 to Sep 2

It’s all wrapped up for this year!

Annex Chess Club is once again proud to host the Toronto Open Chess Championship at 918 Bathurst over Labour Day weekend.

Canadian IMs Nikolai Noritsyn and Artiom Samsonkin and French IM Tangi Migot are among 138 players competing in the annual Fall Classic!

$6250 prize fund includes $2000 for Crown winner.

Crown and U2200 are FIDE-rated.

Chief Arbiter: Omar Shah

four square shadow

Winners

IM Nikolay Noritsyn took the tournament with 5.5/6, playing on top board from Round One. Congratulations Nikolay!

The full list of prize winners is below. Congratulations, all!

Crown  
1st Nikolay NORITSYN
= 2nd Artiom SAMSONKIN
= 2nd Olivier Kenta CHIKU-RATTE
= 4th Ryan FRANCO
= 4th Christopher PACE
U2200  
= 1st Richard FENG
= 1st Eddie XU
= 1st Fengxi MAO
= 1st Kyrylo DEMCHENKO
U1800  
= 1st Harrison LIU
= 1st Jurgen ALIAJ
= 3rd Ferdinand SUPSUP
= 3rd Lucy GAO
= 3rd Joey ZHOU
= 3rd Isabelle WANG
U1400  
1st Neal Nian LI
= 2nd Ryan TUCHOW
= 2nd Valery STROGANOV
= 4th Arush AJITH
= 4th Ben NI
= U1000 Faizy MOHAMMED
= U1000 Joseph LEUNG
top UNR Joseph BUCHATSKY

four square shadow

Games in the Crown section

Hugh Brodie has entered all the games from the top section and posted the .pgn file.

four square shadow

Live Games

Games on the top board are live broadcasting here. (Below are the games that were played live.)

Round One

Round Two

Round Three

Round Four

Round Five

Round Six

A Special Award

In between rounds, the Jacques Katz Spirit of Chess award is presented by ACC and CIC to Alex Ferreira (in absentia) for his many years of service to the Toronto chess community.

The U1800 Experience

Check out Bob Armstrong’s blog to get a first person account of the tournament experience in the class sections:
Saturday | Sunday | Monday

Here’s Bob’s Round Four game:

Final Standings After Round Six

Click links to see full results. Cross-tables are shown below.
Crown | U2200 | U1800 | U1400

Toronto Open Crown Section

Rk.   Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 IM Noritsyn Nikolay 2606 CAN 14b1 5w1 3b½ 2w1 11b1 6w1 5.5
2 IM Samsonkin Artiom 2526 CAN 13w1 10b1 7w1 1b0 12w1 3b½ 4.5
3 FM Chiku-Ratte Olivier Kenta 2461 CAN 9w1 16b1 1w½ 7b1 6w½ 2w½ 4.5
4   Franco Ryan 2272 CAN 8w1 7w0 17b1 6b0 10w1 11b1 4
5   Pace Christopher 2214 CAN 6w1 1b0 12w0 15b1 7w1 8w1 4
6 IM Migot Tangi 2472 FRA 5b0 17w1 9b1 4w1 3b½ 1b0 3.5
7 FM Humphreys Michael 2332 CAN 11w1 4b1 2b0 3w0 5b0 13w1 3
8 FM Sapozhnikov Roman 2330 CAN 4b0 15w1 16w1 10b0 9w1 5b0 3
9 CM Kang Dorian 2213 CAN 3b0 14w1 6w0 13b1 8b0 15w1 3
10   Noritsyn Sergey 2325 CAN 15b1 2w0 11b0 8w1 4b0 -1 3
11   Zhao Jeffrey R. 2101 CAN 7b0 -1 10w1 12b1 1w0 4w0 3
12   Dukic Zachary 2415 CAN 16b0 13w1 5b1 11w0 2b0 0 2
13   Yao Hou Ji 2258 CAN 2b0 12b0 14w1 9w0 -1 7b0 2
14   Saha Ananda 2309 CAN 1w0 9b0 13b0 16w1 15w½ 0 1.5
15   Gao Raymond 2050 CAN 10w0 8b0 -1 5w0 14b½ 9b0 1.5
16   Jiang Brian 2180 CAN 12w1 3w0 8b0 14b0 0 0 1
17 FM Munro Allan 2201 TTO 6b0 4w0 0 0 0 0.5

Toronto Open U2200 Section

Rk.   Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1   Feng Richard 2078 CAN 16b1 25w1 4b0 20w1 8b1 6w1 5
2   Xu Eddie 1986 CAN 39b1 6w0 17b1 15w1 19b1 11w1 5
3   Mao Fengxi 2070 CAN 29b1 37w½ 35b1 12w1 5b1 4w½ 5
4   Demchenko Kyrylo 2045 CAN 26b1 9w1 1w1 10b½ 6w1 3b½ 5
5 CM Atanasov Anthony 2147 CAN 7b1 13w1 6b0 25w1 3w0 21b1 4
6   Ahmed Syed Ibrahim 2058 CAN 31w1 2b1 5w1 19w1 4b0 1b0 4
7   Robertson Kole 1860 CAN 5w0 32b1 33w1 13b1 10w0 27b1 4
8   D’Amore Tyler 1831 CAN 19b0 39w1 18b1 35w1 1w0 20b1 4
9   Xie Austin 1900 CAN 41w1 4b0 34w1 11b½ 15w½ 14b1 4
10   Loadman Ian 2102 CAN 27w½ 38b1 14w1 4w½ 7b1 0 4
11   Khachaturov Vadim 2041 CAN 17b1 34w1 19b0 9w½ 12b1 2b0 3.5
12   Huang Youhe 2043 CAN 32w1 14b½ 23w1 3b0 11w0 29b1 3.5
13   Van Rooy Jake 1998 CAN 28w1 5b0 37b1 7w0 16b½ 23w1 3.5
14   Ghaytasvand Parviz 1921 CAN 24b1 12w½ 10b0 37w1 23b1 9w0 3.5
15   Nazareno Merlin 2166 CAN 21w½ 27b1 20w½ 2b0 9b½ 28w1 3.5
16   Zhang Jonathan 1841 CAN 1w0 28b½ 36w½ 34b1 13w½ 24b1 3.5
17   Jeyakumar Bhavatharshan 1778 CAN 11w0 30b1 2w0 33b0 34w1 36b1 3
18   Guo Haotong Hazel 1710 CAN 30w1 20b0 8w0 31b1 21w0 33b1 3
19   Liu Henry 2076 CAN 8w1 41b1 11w1 6b0 2w0 0 3
20   Lim Levi 1951 CAN 22b½ 18w1 15b½ 1b0 33w1 8w0 3
21 WFM Qiao Cindy 1884 CAN 15b½ 35w0 38b½ 39w1 18b1 5w0 3
22   Wu Benjamin 1749 CAN 20w½ 23b0 27w½ 29b0 30w1 31b1 3
23   Finlay Ian 1936 CAN 22w1 12b0 28b1 14w0 13b0 2.5
24   Liao Joseph 1732 CAN 14w0 31b0 32w1 27b½ 26b1 16w0 2.5
25   Yuen Noah Nathaniel 1979 CAN 33w1 1b0 31w1 5b0 29w½ 0 2.5
26   Desikan Ajith 1803 CAN 4w0 36b½ 28w0 41b1 24w0 38w1 2.5
27   Ajith Aayush 1851 CAN 10b½ 15w0 22b½ 24w½ 38b1 7w0 2.5
28   Samokysh Yevhen 1767 CAN 13b0 16w½ 26b1 23w0 37b+ 15b0 2.5
29   Nemati Omid 1812 CAN 3w0 33b0 -1 22w1 25b½ 12w0 2.5
30   Cater Brendan 1885 CAN 18b0 17w0 39b0 32w1 22b0 41w1 2
31   Matiu Virgiliu Bogdan 1805 CAN 6b0 24w1 25b0 18w0 39b1 22w0 2
32   Xu Alex 1798 CAN 12b0 7w0 24b0 30b0 41w1 39w1 2
33   Itkin Victor 1752 CAN 25b0 29w1 7b0 17w1 20b0 18w0 2
34   Cao Bruce 1767 CAN 40w1 11b0 9b0 16w0 17b0 -1 2
35   Stewart Michael 2036 CAN 38w½ 21b1 3w0 8b0 36w½ 0 2
36   Vijendra Vinushan 1733 CAN 37b0 26w½ 16b½ 38w½ 35b½ 17w0 2
37   Mohamed Ehab Fahmy 1949 EGY 36w1 3b½ 13w0 14b0 28w- 0 1.5
38   Moran-Venegas Mario 1768 CAN 35b½ 10w0 21w½ 36b½ 27w0 26b0 1.5
39   Landstrom William 1758 CAN 2w0 8b0 30w1 21b0 31w0 32b0 1
40   Malakhovets Sergey 2029 CAN 34b0 0 0 0 1
41   Ogunlana Ayo 1730 CAN 9b0 19w0 26w0 32b0 30b0 0.5

Toronto Open U1800 Section

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 Aliaj Jurgen 1676 CAN 20w0 32b1 30w1 23b1 16w1 8w1 5
2 Liu Harrison (Hangchen) 1717 CAN 30w½ 13b1 20w1 4w1 8b1 3b½ 5
3 Supsup Ferdinand 1730 CAN 25b1 24w1 8b0 11w1 17b1 2w½ 4.5
4 Zhou Joey (Junhe) 1702 CAN 36b1 15w1 16w½ 2b0 18w1 12b1 4.5
5 Gao Lucy 1658 CAN 15b0 22w1 25b1 14w1 7w1 9b½ 4.5
6 Wang Isabelle 1631 CAN 37b1 23w½ 18b½ 19w1 17w1 4.5
7 LeFort Victor 1743 CAN 28w1 18b1 9w1 8w0 5b0 16b1 4
8 Armstrong Robert J. 1519 CAN 27b1 40w1 3w1 7b1 2w0 1b0 4
9 Uthayakumar Ronan 1681 CAN 22b1 39w1 7b0 12w½ 20b1 5w½ 4
10 Li Adam 1607 CAN 32w½ 23b0 27w1 13b1 12w0 26b1 3.5
11 Li Justin 1551 CAN 26w1 16b0 38w1 3b0 30w1 18b½ 3.5
12 Sztuka Jeremy 1518 CAN 13w0 31b1 26w1 9b½ 10b1 4w0 3.5
13 Zuo Zichen (Roger) 1318 CAN 12b1 2w0 24b½ 10w0 28b1 25w1 3.5
14 Yang Lefan 1396 CAN 19w½ 30b½ 33w1 5b0 26w½ 24b1 3.5
15 Dixon Javier 1420 CAN 5w1 4b0 18w0 29b1 33w1 0 3
16 Miaco Trifelino 1764 CAN 35b1 11w1 4b½ 17w½ 1b0 7w0 3
17 Bendl David 1624 CAN 23w½ 19b1 40w1 16b½ 3w0 6b0 3
18 Benggawan Undriadi 1601 CAN 21b1 7w0 15b1 6w½ 4b0 11w½ 3
19 Mugunthan Vaamanan 1549 CAN 14b½ 17w0 39b1 28w1 6b0 20w½ 3
20 D’Souza Carina 1420 CAN 1b1 2b0 24w1 9w0 19b½ 3
21 Yao Henry 1404 CAN 18w0 29b½ 37w1 33b0 22w½ 32b1 3
22 Lee Tom 1227 CAN 9w0 5b0 31w1 32b½ 21b½ 30w1 3
23 Singh Anya 1236 CAN 17b½ 10w1 6b½ 1w0 25b½ 29w½ 3
24 Zarezadegan Fariborz 1548 CAN 34w1 3b0 13w½ 20b0 27b1 14w0 2.5
25 Zhu Ricky 1499 CAN 3w0 34b1 5w0 38b1 23w½ 13b0 2.5
26 Wang Andrew Pincong 1400 CAN 11b0 35w1 12b0 36w1 14b½ 10w0 2.5
27 Schyngera Eli 1374 CAN 8w0 36w½ 10b0 34b1 24w0 38b1 2.5
28 Qiu James 1509 CAN 7b0 32w1 19b0 13w0 35w1 2.5
29 Nixon Dave 1517 CAN 39b0 21w½ 36b½ 15w0 37b1 23b½ 2.5
30 Cloete Jack 1485 CAN 2b½ 14w½ 1b0 39w1 11b0 22b0 2
31 Zhou Johnson Zixuan 1433 CAN 40b0 12w0 22b0 35w½ 34b½ 39w1 2
32 Vu Henry 1410 CAN 10b½ 1w0 28b0 22w½ 39b1 21w0 2
33 Gaffney Kevin 1502 CAN 14b0 21w1 15b0 0 2
34 Gillis Doug 1382 CAN 24b0 25w0 35b½ 27w0 31w½ -1 2
35 Parakin Don 1516 CAN 16w0 26b0 34w½ 31b½ 38w½ 28b0 1.5
36 Brown John R. 1466 CAN 4w0 27b½ 29w½ 26b0 0 37w½ 1.5
37 Lyall David G. 1417 CAN 6w0 21b0 29w0 36b½ 1.5
38 Stroganov Victor 1402 CAN 11b0 25w0 35b½ 27w0 1.5
39 Velasquez Noah 1285 CAN 29w1 9b0 19w0 30b0 32w0 31b0 1
40 Ali Shafkat 1683 CAN 31w1 8b0 17b0 0 0 0 1

Toronto Open U1400 Section

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 Li Neal Nian 1225 CAN 32b1 15w1 9b1 10w1 11b1 2w½ 5.5
2 Tuchow Ryan 1397 CAN 24w1 27b1 8w1 3b½ 4w1 1b½ 5
3 Stroganov Valery 1374 CAN 22b1 14w1 5b½ 2w½ 10b1 6w1 5
4 Ajith Aarush 1105 CAN 26b1 36w1 11b½ 5w1 2b0 13w1 4.5
5 Ni Ben 1111 CAN 34w1 12b1 3w½ 4b0 15w1 14b1 4.5
6 Faizy Mohammed 930 CAN 20b1 11w0 16b1 36w1 9b1 3b0 4
7 Odoemelam Daniel 1315 CAN 25b0 33w1 10b0 34w1 19b1 21w1 4
8 Yan Yunhui 1147 CAN 33b1 25w1 2b0 11w0 35b1 20w1 4
9 Liu Lily 1072 CAN 38w1 19b1 1w0 30b1 6w0 18b1 4
10 Buchatsky Joseph 0 CAN 31w1 17b1 7w1 1b0 3w0 27b1 4
11 Guo Richard 1165 CAN 18w1 6b1 4w½ 8b1 1w0 12b½ 4
12 Leung Wah Singh (Joseph) 875 CAN 13b1 5w0 28b½ 27w1 25b1 11w½ 4
13 Charles Christopher 1322 CAN 12w0 21b1 24w1 22b1 14w½ 4b0 3.5
14 Herbert Cameron 956 CAN 35w1 3b0 19w1 18b1 13b½ 5w0 3.5
15 Zhu Jeremy 922 CAN 16w1 1b0 29w½ 28w1 5b0 24b1 3.5
16 Shi Jacob 0 CAN 15b0 -1 6w0 24b½ 29w1 25w1 3.5
17 Zhao Yicheng 1009 CAN 39b1 10w0 30b0 25w0 34b1 33w1 3
18 Huang Wayne Wenhai 791 CAN 11b0 20w1 23b1 14w0 33b1 9w0 3
19 Ahmed Syed Mustafa 673 CAN 23b1 9w0 14b0 32w1 7w0 31b1 3
20 Hilker Nathan 0 CAN 6w0 18b0 26b1 38w1 30w1 8b0 3
21 Guan Tsz Yeung (Daniel) 822 CAN 28b½ 13w0 35w1 29b1 22w½ 7b0 3
22 Yang Lucy 880 CAN 3w0 40b1 37w1 13w0 21b½ 23w½ 3
23 Pishdad M. Hassan 1059 CAN 19w0 38b1 18w0 35b0 32w1 22b½ 2.5
24 Zhu Charis 902 CAN 2b0 39w1 13b0 16w½ 37b1 15w0 2.5
25 Souchko Larissa 847 CAN 7w1 8b0 27w½ 17b1 12w0 16b0 2.5
26 Xing Percy 728 CAN 4w0 31b0 20w0 39b1 38b1 30w½ 2.5
27 Teram Eli 1006 CAN 40w1 2w0 25b½ 12b0 28w1 10w0 2.5
28 Denning Keith 1239 CAN 21w½ 29b½ 12w½ 15b0 27b0 35w1 2.5
29 Empeigne Michael 1096 CAN 28w½ 15b½ 21w0 16b0 37w1 2.5
30 Kar Anindya 876 CAN 17w1 9w0 20b0 26b½ 2.5
31 Bhatt Jaitra 976 CAN 10b0 26w1 36b0 33w0 40b1 19w0 2
32 Jiang Hancy 822 CAN 1w0 35b0 38w1 19b0 23b0 40w1 2
33 Yang Isabella 791 CAN 8w0 7b0 39w1 31b1 18w0 17b0 2
34 Lu Tony 788 CAN 5b0 37b0 40w1 7b0 17w0 39w1 2
35 Fu Odyssey 0 CAN 14b0 32w1 21b0 23w1 8w0 28b0 2
36 Tadic Elliott 678 CAN 37w1 4b0 31w1 6b0 0 0 2
37 Lau Joshua 1070 CAN 36b0 34w1 22b0 24w0 29b0 1.5
38 Zhao Yiming 703 CAN 9b0 23w0 32b0 20b0 26w0 -1 1
39 Lu Jingyi (Andy) 576 CAN 17w0 24b0 33b0 26w0 -1 34b0 1
40 Stroganov Arnold 456 CAN 27b0 22w0 34b0 -1 31w0 32b0 1

Up-to-date standings and results, as well as next-round pairings, are posted on Chess Results

four square shadow

Registration and Tournament Details

Tickets went on sale July 15. Online sales at https://guestli.st/618933 closed August 29. Late tickets were still available on site, but on-site registrants were not guaranteed a pairing in Round One.

See the flyer for more tournament details.

The annual Toronto Open is a sanctioned and supported Marquee Tournament of the Greater Toronto Chess League. This year’s event is hosted once again at 918 Bathurst Community Arts Centre and organized by Annex Chess Club.

Thank you!

Thanks to all this year’s participants for making it another great event. Hope to see you next year! Labour Day is late in 2020 – remember to mark September 5-7, 2020 on your calendars and look for our online registration next July.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

2018 Toronto Open – Sept 1-3

The annual Toronto Open Chess Championship is under way at 918 Bathurst in downtown Toronto, September 1-3.

Flyer: 2018 Toronto Open

Registration is closed – https://guestli.st/574671

Over 190 players are competing for an $8200 prize fund, including a $2000 first prize. Thanks to all the players, and to the parents of our many young participants, for making this another great event!

Photo by Erik Malmsten.

2018 Toronto Open Chess Champion

When the final games were done, it was a tie for the Toronto Open Champion between Nicholas Vettese and Rohan Talukdar, each finishing with 5.0/6.

In U2200, Nikhil C. Joshi won clear first with 5.5/6.

In U1800, Henry Liu won clear first with 5.5/6.

And in U1400, it was Keith Denning in clear first with 5.5/6.

Congratulations to all the winners!

Results and Pairings

Updated Results and Pairings are posted on Chess-Results

Crown | U2200 | U1800 | U1400

Final Standings after Round 6

2018 Toronto Open Chess Championship – Crown Section

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 Vettese Nicholas 2341 CAN 16b1 9w1 5b½ 2b1 11w1 3w½ 5
2 Talukdar Rohan 2350 CAN 21b1 13w1 4b1 1w0 5b1 7b1 5
3 Noritsyn Nikolay 2604 CAN 8w1 5b0 6w1 13b1 9w1 1b½ 4.5
4 Zhao Jim 2317 CAN 20w1 6b1 2w0 14b1 7w0 18b1 4
5 Liang Hairan 2316 CAN 10b1 3w1 1w½ 11b½ 2w0 14b1 4
6 Li William 2200 CAN 26b+ 4w0 3b0 17w1 12b1 9w1 4
7 Noritsyn Sergey 2282 CAN 25b1 12w½ 11w0 15b1 4b1 2w0 3.5
8 Munro Allan 2229 TTO 3b0 10w0 25b1 23w1 16b½ 19w1 3.5
9 Dukic Zachary 2276 CAN 18w1 1b0 24w1 12w1 3b0 6b0 3
10 Atanasov Anthony 2126 CAN 5w0 8b1 13b0 25w1 14w0 20b1 3
11 Samsonkin Artiom 2553 CAN 15b½ 21w1 7b1 5w½ 1b0 0 3
12 Rek Viatcheslav (slava) 2344 CAN 22w1 7b½ 14w½ 9b0 6w0 25b1 3
13 Nasir Zehn 2283 CAN 23w1 2b0 10w1 3w0 18b½ 17b½ 3
14 Xu Jeffrey 2248 CAN 19b1 15w½ 12b½ 4w0 10b1 5w0 3
15 Zhang Henry 2217 CAN 11w½ 14b½ 18b½ 7w0 24b1 16w½ 3
16 Kang Dorian 2147 CAN 1w0 23b½ 22w½ 20b1 8w½ 15b½ 3
17 Zhao Harry 2205 CAN 24b½ 19w½ 6b0 22w1 13w½ 3
18 Aniunoh Chike (jude) 2084 CAN 9b0 -1 15w½ 19b1 13w½ 4w0 3
19 Baltzopoulos Giorgos 2036 GRE 14w0 20b1 17b½ 18w0 21w1 8b0 2.5
20 Chen Max 2136 CAN 4b0 19w0 21b1 16w0 23b1 10w0 2
21 Pramanik Projjwal 2163 IND 2w0 11b0 20w0 -1 19b0 24w1 2
22 Malakhovets Sergey 2158 CAN 12b0 25w½ 16b½ 24w½ 17b0 23w½ 2
23 Chernik Dmitry 2111 CAN 13b0 16w½ 8b0 20w0 22b½ 1.5
24 Rubanovski Vladimir 2014 CAN 17w½ 9b0 22b½ 15w0 21b0 1.5
25 Southam David 2108 CAN 7w0 22b½ 8w0 10b0 -1 12w0 1.5
26 Gerzhoy Leonid 2524 CAN 6w- 0 0 0 0 0 0

2018 Toronto Open Chess Championship – U2200 Section

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 Joshi Nikhil C. 2103 IND 31w1 32b1 8w½ 3b1 11w1 9b1 5.5
2 Ma Yue Ran 1825 CAN 10w1 15b1 3w0 7w1 27b1 13b1 5
3 Rusonik Max 2013 CAN 23b1 18w1 2b1 1w0 14b1 5w½ 4.5
4 Asadov Jabrayil 1994 AZE 5b0 38w1 25b1 16w1 13w½ 11b1 4.5
5 Fradkin Benjamin 2020 CAN 4w1 25b1 11w½ 8b½ 10w1 3b½ 4.5
6 Xu Eddie 1777 CAN 19b1 8w0 24w1 13b0 32b1 15w1 4
7 Palacios Bobby 2072 CAN 39w1 14b½ 9w½ 2b0 12w1 18b1 4
8 England Max 2008 CAN 21w1 6b1 1b½ 5w½ 9w0 16b1 4
9 Ganea Mihai 1867 CAN 28b½ 36w1 7b½ 15w1 8b1 1w0 4
10 Khachaturov Vadim 1970 CAN 2b0 34w1 18b1 26w1 5b0 14w½ 3.5
11 Posaratnanathan Juliaan 1890 CAN 12w1 24b1 5b½ 27w1 1b0 4w0 3.5
12 Zhao Jeffrey Renfei 2081 CAN 11b0 23w½ 35b1 22w1 7b0 27w+ 3.5
13 Lin Benjamin 2063 CAN 20b1 27w½ 14b½ 6w1 4b½ 2w0 3.5
14 Ning Eric 1910 CAN 16b1 7w½ 13w½ 28b1 3w0 10b½ 3.5
15 Zhao Jeffrey R. 1948 CAN 38b1 2w0 37w1 9b0 26w1 6b0 3
16 Ahmed Syed Ibrahim 1703 CAN 14w0 39b1 32w1 4b0 29b1 8w0 3
17 Malmsten Erik 1938 CAN 0 40w1 26b0 25w1 39b1 0 3
18 Finlay Ian 1920 CAN 36w1 3b0 10w0 30b1 28w1 7w0 3
19 Olden-Cooligan Ben 1958 CAN 6w0 26b0 38w1 21b1 23w½ 22b½ 3
20 Huang Youhe 1873 CAN 13w0 30b½ 23w0 34b½ 38w1 33b1 3
21 Leblanc Paul 1826 CAN 8b0 33w1 28b0 19w0 34b1 32w+ 3
22 Ajith Aayush 1925 USA 35b½ 28w½ 36b½ 12b0 24w1 19w½ 3
23 Sivapathasundaram Manojh 1833 CAN 3w0 12b½ 20b1 29w½ 19b½ 28w½ 3
24 Gao Raymond 1972 CAN 34b1 11w0 6b0 31w½ 22b0 39w1 2.5
25 Mao Fengxi 1806 CAN 33b1 5w0 4w0 17b0 37w1 29b½ 2.5
26 Moran-Venegas Mario 1741 CAN 32b0 19w1 17w1 10b0 15b0 31w½ 2.5
27 Calvelo Jelvis 1927 PHI 30w1 13b½ 29w1 11b0 2w0 12b- 2.5
28 Singh Malhar 2018 CAN 9w½ 22b½ 21w1 14w0 18b0 23b½ 2.5
29 Nemati Omid 1935 CAN 37b½ 35w1 27b0 23b½ 16w0 25w½ 2.5
30 Liao Joseph 1725 CAN 27b0 20w½ 31b½ 18w0 35b½ 36w1 2.5
31 Blium Benjamin 1904 CAN 1b0 30w½ 24b½ 33w½ 26b½ 2.5
32 Nazareno Merlin 1938 CAN 26w1 1w0 16b0 37b1 6w0 21b- 2
33 Zheng Kevin 1994 CAN 25w0 21b0 34w½ 36b1 31b½ 20w0 2
34 Liu Harrison (hangchen) 1803 CAN 24w0 10b0 33b½ 20w½ 21w0 38b1 2
35 Uthayakumar Ronan 1714 CAN 22w½ 29b0 12w0 38b0 30w½ 37b½ 1.5
36 Qu Greta 1706 CAN 18b0 9b0 22w½ 33w0 -1 30b0 1.5
37 Yuen Noah Nathaniel 1731 CAN 29w½ 15b0 32w0 25b0 35w½ 1.5
38 Qiao Joey 1743 CAN 15w0 4b0 19b0 35w1 20b0 34w0 1
39 Fines John 1885 CAN 7b0 16w0 17w0 24b0 1
40 Minhas Usman Afzal 0 CAN 17b0 0 0 0 0 0.5

2018 Toronto Open Chess Championship – U1800 Section

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 Liu Henry 1623 CAN 57b1 2b1 4w1 3w½ 11b1 12w1 5.5
2 Supsup Ferdinand 1770 CAN 10b1 1w0 49b1 22w1 16b1 3w1 5
3 Hsu Ted 1752 CAN 19w1 27b1 17w1 1b½ 13w1 2b0 4.5
4 Itkin Victor 1738 CAN 23b1 22w1 1b0 17w1 11b1 4.5
5 Zhou Joey (junhe) 1670 CAN 31w1 11b0 50w1 32b1 8w1 6b½ 4.5
6 Xie Austin 1682 CAN 30b½ 41w½ 23b1 40w1 24b1 5w½ 4.5
7 Wang Michael Grant 1399 CAN 49b1 14w½ 18b1 20w1 4.5
8 Li Yun Hong (kevin) 1707 CAN 52b1 55w1 43b1 11w0 5b0 22w1 4
9 Daldal Erdem 1684 CAN 11w0 32w0 57b1 50b1 23w1 34b1 4
10 Tran Dennis 1519 CAN 2w0 50b0 37w1 53b1 32w1 25b1 4
11 Cao Bruce 1508 CAN 9b1 5w1 14b1 8b1 1w0 4w0 4
12 Fadeev Ilya 1713 CAN 29w½ 15b½ 56w1 27b1 25w1 1b0 4
13 Ali Shafkat 1667 CAN 44b1 21w½ 35b1 18w1 3b0 14w½ 4
14 Benggawan Undriadi 1667 CAN 50w1 7b½ 11w0 19b1 33w1 13b½ 4
15 Aliaj Jurgen 1469 CAN 51b½ 12w½ 22b0 49w1 40b1 24w+ 4
16 Dickson Raymond 1676 CAN 42w1 18b0 31w1 29b1 2w0 17b½ 3.5
17 Garel Richard 1636 CAN 54b1 33w1 3b0 43w1 4b0 16w½ 3.5
18 Cabioc Jose 1521 CAN 47b1 16w1 13b0 7w0 39b1 3.5
19 Li Adam 1515 CAN 3b0 36w½ 45b1 14w0 43b1 42w1 3.5
20 Locham Divjot 1492 CAN 25w0 39b1 34w½ 51b1 29w1 7b0 3.5
21 Xiao Edward 1523 CAN 39w1 13b½ 25w½ 24b0 46w1 27b½ 3.5
22 Saltat Michael 1602 CAN 37w1 4b0 15w1 2b0 30w1 8b0 3
23 Wing Richard 1515 CAN 4w0 37b1 6w0 47b1 9b0 45w1 3
24 Nimeroski Mark 1657 CAN 45b1 43w0 41b1 21w1 6w0 15b- 3
25 Maheux Pierre 1672 CAN 20b1 35w½ 21b½ 30w1 12b0 10w0 3
26 Zhang Henry Xianrui 1625 CAN 53w½ 46b1 29w0 33b0 54w1 36b½ 3
27 Liu Harry 1581 CAN 36b1 3w0 48b1 12w0 42b½ 21w½ 3
28 Gao William (zhimao) 1556 CAN 43b0 45w½ 30b0 52w½ 47w1 46b1 3
29 Armstrong Robert J. 1511 CAN 12b½ 51w1 26b1 16w0 20b0 35w½ 3
30 Guo Haotong Hazel 1504 CAN 6w½ 34b½ 28w1 25b0 22b0 48w1 3
31 Gao Lucy 1482 CAN 5b0 58w1 16b0 48w½ 45b½ 43w1 3
32 Jindal Keshav 0 CAN 34w½ 9b1 40b½ 5w0 10b0 49w1 3
33 Han Kevin 1332 CAN 56w1 17b0 26w1 14b0 40w½ 3
34 Terra Arthur Schneider 1640 CAN 32b½ 30w½ 20b½ 42w½ 44b1 9w0 3
35 Li Wing 1546 CAN 38w1 25b½ 13w0 46b½ 36w½ 29b½ 3
36 Dong Yiwei 1423 CAN 27w0 19b½ 54w½ 38b1 35b½ 26w½ 3
37 Cloete Jack 1425 CAN 22b0 23w0 10b0 58w½ 57w1 54b1 2.5
38 Stroz Michael 1394 CAN 35b0 52w½ 42b0 36w0 58b1 51w1 2.5
39 Miljkovic Bojan 0 CAN 21b0 20w0 47w1 41b1 18w0 2.5
40 Schneider Mitchell 1577 CAN 46w½ 53b1 32w½ 6b0 15w0 33b½ 2.5
41 Jeyakumar Bhavatharshan 1539 CAN 48w½ 6b½ 24w0 54b½ 39w0 53b1 2.5
42 Schwartz Lorne 1503 CAN 16b0 38w1 34b½ 27w½ 19b0 2.5
43 Schyngera Eli 1394 CAN 28w1 24b1 8w0 17b0 19w0 31b0 2
44 Gaffney Kevin 1481 CAN 13w0 49w0 58b1 56b1 34w0 0 2
45 Wang Andrew 1472 CAN 24w0 28b½ 19w0 57b1 31w½ 23b0 2
46 Kalmanson Evgeny 1417 CAN 40b½ 26w0 52b1 35w½ 21b0 28w0 2
47 Minhas Usman Afzal 0 CAN 18w0 -1 39b0 23w0 28b0 52w1 2
48 Kulkarni Shridhar 1310 CAN 41b½ 27w0 31b½ 50w½ 30b0 2
49 Hazen Peter 1565 CAN 7w0 44b1 2w0 15b0 53w½ 32b0 1.5
50 Nixon Dave 1472 CAN 14b0 10w1 5b0 9w0 48b½ 0 1.5
51 Wu Benjamin 1652 CAN 15w½ 29b0 53w½ 20w0 52b½ 38b0 1.5
52 Brown John R. 1509 CAN 8w0 38b½ 46w0 28b½ 51w½ 47b0 1.5
53 Gillis Doug 1436 CAN 26b½ 40w0 51b½ 10w0 49b½ 41w0 1.5
54 Barmasch Oswald 1452 CAN 17w0 36b½ 41w½ 26b0 37w0 1.5
55 Chakkoli Anirud 1574 CAN 58b1 8b0 0 0 0 0 1
56 Beaubien Robert James 1543 CAN 33b0 57w1 12b0 44w0 0 0 1
57 Stroganov Victor 1430 CAN 1w0 56b0 9w0 45w0 37b0 58w1 1
58 Lin Angela 1409 CAN 55w0 31b0 44w0 37b½ 38w0 57b0 0.5

2018 Toronto Open Chess Championship – U1400 Section

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 Denning Keith 1206 CAN 39b1 36w1 26b1 8w1 13b½ 7w1 5.5
2 Stroganov Valery 1117 CAN 40w1 38b1 3w½ 16b½ 39w1 5b1 5
3 Kouzin Andre 0 CAN 67w1 6b1 2b½ 4w½ 25b1 13w1 5
4 Xu Alex 1202 CAN 46b½ 48w1 64b+ 3b½ 30w1 17w1 5
5 Sun Kevin 1154 CAN 49b1 9w1 17b½ 10w1 14b1 2w0 4.5
6 Hu Jacky 1143 CAN 62b1 3w0 49b1 37w1 35b1 9w½ 4.5
7 Randle Bill 1108 CAN 68w1 19b1 15w1 22b1 1b0 4.5
8 Cloutier Daniel 1036 CAN 63w1 58b1 23w1 1b0 18w½ 24b1 4.5
9 Guo Richard 795 CAN 24w1 5b0 34w1 33b1 21w1 6b½ 4.5
10 Lin Helen 1048 CAN 73b1 71w1 5b0 50w1 22w1 4.5
11 Sheppard Keith 0 CAN 37b1 12w0 36b1 25w0 34w1 33b1 4
12 Li Andrew 1229 CAN 27w½ 11b1 18w0 47b1 31w½ 39b1 4
13 Montinaro Louis 1209 CAN 53b1 35w1 25b1 22w½ 1w½ 3b0 4
14 Qiu James 1209 CAN 65w½ 27b1 30w½ 40b1 5w0 41b1 4
15 Sarkar Rishi 1206 CAN 54w1 30b½ 45w1 7b0 46w1 18b½ 4
16 Zhu Ricky 1192 CAN 28b1 64w½ 46b1 2w½ 17b0 35w1 4
17 Xu Xinge 1073 CAN 56w1 44b1 5w½ 18b½ 16w1 4b0 4
18 Men Jacky 1141 CAN 55w1 45b½ 12b1 17w½ 8b½ 15w½ 4
19 Terra Enzo Schneider 1350 CAN 51b1 7w0 37b0 53w1 52b1 25w½ 3.5
20 De Leon Raf Adrik 1318 CAN 41w1 33b0 38w1 30b0 54w1 31b½ 3.5
21 Zhang Ethan 1263 CAN 38w0 59b1 54w1 31b½ 9b0 46w1 3.5
22 Archibald Colin B. 1195 CAN 47w1 34b1 33w1 13b½ 7w0 10b0 3.5
23 Pishdad M. Hassan 1133 CAN 57b1 70w1 8b0 39w0 26b½ 48w1 3.5
24 Ajith Aarush 1115 CAN 9b0 62w½ 70b1 28w1 48b1 8w0 3.5
25 Zuo Zichen (roger) 1100 CAN 60w1 29b1 13w0 11b1 3w0 19b½ 3.5
26 Li Tristan 989 CAN 44w0 60b1 1w0 68b1 23w½ 50b1 3.5
27 Wang Sophia 969 CAN 12b½ 14w0 28b0 57w1 47b1 49w1 3.5
28 Lin Joey 886 CAN 16w0 42b½ 27w1 24b0 45w1 44b1 3.5
29 Davies Philip 1286 CAN 52b1 25w0 50w½ 38b1 30b½ 3.5
30 Hay John 1084 CAN 72b1 15w½ 14b½ 20w1 4b0 29w½ 3.5
31 Fan Haoran 1043 CAN 70b0 72w1 63b1 21w½ 12b½ 20w½ 3.5
32 Moiseev Alex 1199 CAN 47w½ 46b0 59w1 40b1 3.5
33 Babayev Elmar 1107 CAN 50b1 20w1 22b0 9w0 43b1 11w0 3
34 Mane Arnav 1066 CAN 61b1 22w0 9b0 62w1 11b0 53w1 3
35 Glinnyi Danylo 1063 CAN 66w1 13b0 68w1 44b1 6w0 16b0 3
36 Howson Ryan 1048 CAN 42w1 1b0 11w0 65b1 40w0 62b1 3
37 Souchko Larissa 1015 CAN 11w0 55b1 19w1 6b0 41w0 57b1 3
38 Teram Eli 999 CAN 21b1 2w0 20b0 63w1 29w0 55b1 3
39 Liu Zi 941 CAN 1w0 66b1 58w1 23b1 2b0 12w0 3
40 Chen Rae 820 CAN 2b0 51w1 71b1 14w0 36b1 32w0 3
41 Li Edward 0 CAN 20b0 50w0 72b1 70w1 37b1 14w0 3
42 Coat Patrick 0 CAN 36b0 28w½ 48b0 61w½ 72b1 51w1 3
43 Li Triston 0 CAN 64b0 49w0 -1 67b1 33w0 52w1 3
44 Coat Sven 1233 CAN 26b1 17w0 53b1 35w0 49b½ 28w0 2.5
45 Chen Alina 1021 CAN 69b1 18w½ 15b0 48w0 28b0 61w1 2.5
46 Yao Henry 921 CAN 4w½ 65b1 16w0 32w1 15b0 21b0 2.5
47 Yang Lefan 890 CAN 22b0 69w1 32b½ 12w0 27w0 65b1 2.5
48 Liu Gloria 880 CAN 4b0 42w1 45b1 24w0 23b0 2.5
49 Huang Ivan 860 CAN 5w0 43b1 6w0 58b1 44w½ 27b0 2.5
50 Fan Eric 690 CAN 33w0 41b1 67w1 29b½ 10b0 26w0 2.5
51 Rajadura Uthayan 1012 CAN 19w0 40b0 60w1 54b1 55w0 42b0 2
52 Li Gabriel 1001 CAN 29w0 68b0 56w1 55b1 19w0 43b0 2
53 Guo Rainyee 952 CAN 13w0 56b1 44w0 19b0 68w1 34b0 2
54 Jin Helena 923 CAN 15b0 61w1 21b0 51w0 20b0 69w1 2
55 Jeyakumar Mathusha 842 CAN 18b0 37w0 69b1 52w0 51b1 38w0 2
56 Zhao Yiming 423 CAN 17b0 53w0 52b0 69w1 62b0 72w1 2
57 Huang Justin 825 CAN 23w0 67b0 66w1 27b0 58w1 37w0 2
58 Kuzin Stephen 1180 CAN -1 8w0 39b0 49w0 57b0 68b1 2
59 De Leon Rut Jurry 858 CAN 71b0 21w0 61b½ 60w1 32b0 63w½ 2
60 Guan Marie 617 CAN 25b0 26w0 51b0 59b0 -1 67w1 2
61 Faizy Mohammed 411 CAN 34w0 54b0 59w½ 42b½ 67w1 45b0 2
62 Lin Brenton 844 CAN 6w0 24b½ 65w½ 34b0 56w1 36w0 2
63 Meitz Andrew 0 CAN 8b0 -1 31w0 38b0 65w½ 59b½ 2
64 Huot Jason Edward 1044 CAN 43w1 16b½ 4w- 0 0 0 1.5
65 Zhao Yicheng 948 CAN 14b½ 46w0 62b½ 36w0 63b½ 47w0 1.5
66 Wang William Kaiyuan 338 CAN 35b0 39w0 57b0 72w½ 69b0 -1 1.5
67 Liao Jody 1059 CAN 3b0 57w1 50b0 43w0 61b0 60b0 1
68 Zhu Jeremy 775 CAN 7b0 52w1 35b0 26w0 53b0 58w0 1
69 Selvarajah Kabhilan 0 CAN 45w0 47b0 55w0 56b0 66w1 54b0 1
70 Mcfaul Christopher 0 CAN 31w1 23b0 24w0 41b0 0 0 1
71 Ruchinskaya Valerie 1145 CAN 59w1 10b0 40w0 0 0 0 1
72 Stroganov Arnold 525 CAN 30w0 31b0 41w0 66b½ 42w0 56b0 0.5
73 Pancer Jeff 1041 CAN 10w0 0 0 0 0 0 0
Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

2018 Toronto Blitz Chess Championship – June 10

The 2018 Toronto Blitz Championship is Sunday June 10, 1:00 to 5:00 pm – part of Harbourfront Centre Chessfest

Round 6 games on the top boards (photo: John Upper)

This Year’s Winner

Artiom Samsonkin is 2018 Toronto Blitz Champion (photo: John Upper)

Photos

See the tournament album by John Upper.

Flyer

A promotional flyer (PDF) is available to download here.

Details

Style: 7 double-round Swiss, FIDE and CFC-rated
Time Control: 3 minutes each, plus 2 seconds per move
Registration: https://guestli.st/563637 – late entry tickets are still available, or register on site.
Entry Fees: $50 before June 4 / $60 after or on site
Junior/Senior: Less $10 for 18 & under or 60+ (as of June 1)
Membership: Up-to-date CFC membership required
Chief Arbiter: Alex Ferreira

Final Standings

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.
1 3 Samsonkin Artiom CAN 2553 ON 12
2 2 Noritsyn Nikolay CAN 2604 ON 10.5
  5 Vavrak Peter SVK 2484 FO 10.5
  7 Tayar Jonathan CAN 2462 ON 10.5
5 14 Plotkin Mark CAN 2327 ON 10
6 6 Yang Kaiqi CAN 2467 ON 10
7 1 Preotu Razvan CAN 2623 ON 10
8 18 Dougherty Michael CAN 2238 ON 10
9 9 Plotkin Victor CAN 2393 ON 9.5
10 8 Cummings David CAN 2406 ON 9
  11 Rek Viatcheslav (slava) CAN 2344 ON 9
12 4 Krnan Tomas CAN 2503 ON 8.5
  13 Vettese Nicholas CAN 2330 ON 8.5
  26 Asadov Jabrayll AZE 1994   8.5
15 28 Rivera Pimentel Francisco MEX 1981   8.5
16 16 Barron Michael CAN 2318 ON 8
  22 Munro Allan TTO 2169   8
  23 Tonakanian Stephan CAN 2090 ON 8
  25 England Max CAN 2061 ON 8
  30 Huang Youhe CAN 1942 ON 8
  34 Calvelo Jelvis PHI 1927 ON 8
  50 Nguyen John CAN 1388 ON 8
23 17 Dukic Zachary CAN 2258 ON 8
24 27 Atanasov Anthony CAN 1982 ON 8
25 12 Milicevic Goran CAN 2340 ON 7.5
  20 Upper John CAN 2206 ON 7.5
  21 Birarov Vladimir CAN 2182 ON 7.5
  32 Nazareno Merlin CAN 1938 ON 7.5
29 15 Puri Vinny CAN 2320 ON 7
  39 Li Yun Hong (kevin) CAN 1741 ON 7
31 36 Nitu Vlad CAN 1778 ON 7
32 33 Khachaturov Vadim CAN 1932 ON 6.5
  38 Gao Raymond CAN 1762 ON 6.5
34 42 Liu Harry CAN 1651 ON 6.5
35 35 Zhao Jeffrey R. CAN 1833 ON 6
  37 Manchester Justin CAN 1771 ON 6
  40 Ali Shafkat CAN 1667 ON 6
  43 Odorcic Zelko CAN 1603 ON 6
  46 Mao Fengxi CAN 1523 ON 6
  54 Verma Bhavuk IND 1206   6
41 10 Sapozhnikov Roman CAN 2366 ON 6
42 41 Belcadi Salim CAN 1653 ON 5.5
  45 Sarker Koushik CAN 1535 ON 5.5
  59 Fatemi Amir CAN 0   5.5
45 24 Fiedler Brian CAN 2078 ON 5.5
46 29 Streegan Michael CAN 1968 ON 5
  31 Malmsten Erik CAN 1938 ON 5
  44 Schwartz Lorne CAN 1542 ON 5
  55 Hu Alex CAN 1423 ON 5
50 49 Cater Brendan CAN 1469 ON 5
51 53 Dong Yiwei CAN 1345 ON 4.5
  56 Jeyakumar Bhavatharshan CAN 1509   4.5
53 61 Puri Dylan CAN 0 ON 4.5
54 47 Terra Arthur Schneider BRA 1518   4.5
55 60 Liang Thomas Mingen CAN 0 ON 4
56 51 Lim Carl CAN 1387 ON 4
57 52 Terra Enzo Schneider BRA 1350   2.5
58 48 Ai Amy CAN 1477 ON 2

See full results on Chess-Results.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

2017 Toronto Blitz Chess Championship – June 4

The 2017 Toronto Blitz Championship is Sunday June 4 – part of Harbourfront Centre Chessfest

Round 3 games on the top boards (photo: John Upper)

Winners

Mark Plotkin and Artiom Samsonkin are 2017 Toronto Blitz Champions (photo: John Upper)

Photos

John Upper was in attendance and has photos posted on the CFC Newsletter page on Facebook.

Results

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.
1 2 Samsonkin Artiom CAN 2559 ON 11.5
  8 Plotkin Mark CAN 2350 ON 11.5
3 3 Krnan Tomas CAN 2527 ON 10
  4 Yang Kaiqi CAN 2503 ON 10
  5 Calugar Arthur CAN 2422 ON 10
6 1 Noritsyn Nikolay CAN 2598 ON 9.5
7 11 Rek Viatcheslav (slava) CAN 2274 ON 9
  13 Vettese Nicholas CAN 2231 ON 9
9 6 Plotkin Victor CAN 2387 ON 8.5
  9 Puri Vinny CAN 2320 ON 8.5
  16 Liang Hairan CAN 2186 ON 8.5
  21 Lauron Ranel CAN 2033 ON 8.5
  46 Lozano Carlos CAN 0   8.5
14 7 Emuakpeje Ochuko CAN 2384 ON 8
  17 Xu Jeffrey CAN 2125 ON 8
  18 Ishoo Younan CAN 2120 FO 8
  19 Zotkin Daniel CAN 2117 ON 8
  26 Jiang Brian CAN 1800 ON 8
19 12 Dougherty Michael CAN 2236 ON 7.5
  20 Upper John CAN 2102 QC 7.5
  25 Hay Jonathan CAN 1940 ON 7.5
  42 De La Cerna Jay CAN 0   7.5
23 15 Calvelo Jelvis CAN 2187 ON 7
  22 England Max CAN 2030 ON 7
  29 Dagan Alfred CAN 1732 ON 7
  41 Andes Aldrin CAN 0   7
27 10 Barron Michael CAN 2290 ON 6.5
  14 Filipovich David CAN 2205 ON 6.5
  23 Chernik Dmitry CAN 2023 ON 6.5
  35 Zhao Jeffrey R. CAN 1537 ON 6.5
31 31 Liu Henry CAN 1592 ON 6
  32 Belcadi Salim CAN 1589 ON 6
  43 Dhawan Sahil CAN 0   6
34 24 Gunapalan David CAN 2010 QC 5.5
  28 Ganea Mihai CAN 1747 ON 5.5
  34 Pei Eric CAN 1559 ON 5.5
37 27 Ali Shafkat CAN 1776 ON 5
  37 Guo Haotong Hazel CAN 1345 ON 5
  38 Xu William CAN 1295 ON 5
  40 Ai Amy CAN 1180 ON 5
41 30 Liu Harry CAN 1730 ON 4.5
  36 Huang Youhe CAN 1492 ON 4.5
  39 Guo Roger CAN 1280 ON 4.5
44 33 Fletcher David CAN 1559 ON 3.5
45 45 Hoyda Paul CAN 0   2.5
46 44 Emnace Segurdino CAN 0   1

See complete details on the Chess Results server

CFC-Rated

The tournament is rated by CFC.

Flyer:

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit