ACC Get Your Skates On Swiss

From the rink in your neighbourhood to Nathan Phillips Square, get your skates on and enjoy the frosty air – See a list of Toronto outdoor rinks here, and check the photo essay by Bea Labikova at juliekinnear.com to get inspired!

ACC Get Your Skates On Swiss is a five-round CFC-rated tournament in three sections, Crown, U1800, and U1400. Time control is 90 min/side with a 30-s increment. The round starts at 7:30 pm on Monday nights Dec 4 and 11, then a break for the holidays, and then Jan 8, 15, and 22. (We’ll have a special rapid event on Dec 18.) Register on site each round by 7 pm. Email registration or bye requests before 6pm.

four square shadow

Round One – Dec 4

The tournament begins with 38 players in three sections. The first round of a Swiss always pits favourites against underdogs, and there are always a few dogs who pull off an upset. In the Crown, Max England (2071) defeats Sergey Malakhovets (2237). In U1800, Dragan Jevtic (1475) holds against Bob Armstrong (1711) and Evgeny Kalmanson (1346) gets a promising position against Michael Saltat (1503), but only manages to draw. And in U1400 Ambarish Chandra (731) scores an upset win from the black side of a Sicilian against Rose Tuong (1046).

Round One Games

four square shadow

Round Two – Dec 11

See results below

Don’t miss the Hart House Holidays Open next weekend – December 15-17.

Next week, Dec 18 is a special rapid tournament night, and then we’re off for two weeks.

four square shadow

Round Three – Jan 8

Some players are still on holiday, but many are back at it with the third round of this tournament. (Who got their skates on over the break? – For those interested, there’s a new skating rink just opened up, under the highway down at Fort York.)

In third-round action, Guillermo Mansilla is without an opponent, so he makes a cameo appearance in U1400 to knock out number one, Alex Moiseev, and Ambarish Chandra now leads the section with 2.5/3. In U1800, Sihao Chen wins on top board to lead the section with a perfect 3.0/3. And in the Crown section, Michael Humphreys is held to a draw by Sergey Noritsyn, but he still leads the section with 2.5/3.

four square shadow

Round Four – Jan 15

four square shadow

Round Five – Jan 22

See complete results below.

Don’t miss the Club Championship, starting next week!


Final ranking cross-tables after Round 5

ACC Get Your Skates On Swiss – Crown

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Humphreys Michael 2351 CAN 9w1 8b1 2w½ 3b1 4w1 4.5
2 Noritsyn Sergey 2186 CAN 13w1 1b½ 6w1 7b1 4
3 Southam David 2201 CAN 7b1 1w0 11w+ 3
4 Malakhovets Sergey 2237 CAN 6b0 10w½ 11b1 9w1 1b0 2.5
5 Yu Jonathan 2150 CAN 12w1 6b½ 0 2.5
6 England Max 2071 CAN 4w1 5w½ 2b0 0 2
7 Li Kevin Yunhong 1565 CAN 3w0 11b1 2w0 2
8 Mcsherry Peter 1841 CAN -1 1w0 0 2
9 Wiebe Daniel 2086 CAN 1b0 13w1 4b0 0 1.5
10 Guo Josh 2236 CAN 4b½ 0 0 0 1
11 Akophyan Nika 1877 CAN 4w0 7w0 3b- 1
12 Ferreira Alex T. 2078 CAN 5b0 0 0 0 0.5
13 Alakov Sergey 2064 CAN 2b0 9b0 0 0 0 0

Check full results on the Chess-Results server.

ACC Get Your Skates On Swiss – U1800

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Ogunlana Ayo 1551 CAN 16b1 2b1 5w1 4
2 Chen Sihao 1586 CAN 12b1 13w1 3b1 1w0 8b1 4
3 Schwartz Lorne 1517 CAN 19b1 9w1 2w0 5b0 11w1 3
4 Mansilla Guillermo 1429 CAN 14w0 7b½ -1 17w1 3
5 Armstrong Robert J. 1711 CAN 6b½ 18w1 9b0 3w1 1b0 2.5
6 Jevtic Dragan 1475 CAN 5w½ 11b1 17w1 0 0 2.5
7 Guo Haotong Hazel 1419 CAN 9b0 4w½ 8b0 -1 12w1 2.5
8 Dixon Javier 1448 CAN 13b0 12w0 7w1 17b1 2w0 2
9 Diemer Ulli 1606 CAN 7w1 3b0 5w1 0 0 2
10 Li Kevin Yunhong 1565 CAN 16w1 14b1 0 0 0 2
11 Saltat Michael 1503 CAN 17b½ 6w0 12b½ 16w1 3b0 2
12 David Jean-Marc 1396 CAN 2w0 8b1 11w½ 15b½ 7b0 2
13 Ramesh Bharath 1627 CAN 8w1 2b0 14w- 0 1.5
14 Gryn Maksym 1609 CAN 4b1 10w0 13b- 0 1.5
15 Yueh Tony 1409 CAN 0 12w½ 0 1.5
16 Supol George 1356 CAN 10b0 -1 1w0 11b0 0 1
17 Kalmanson Evgeny 1346 CAN 11w½ 6b0 8w0 4b0 1
18 Guntoori Bhargava 1495 CAN 5b0 0 0 0 0.5
19 Matetski Konstanstin 1208 CAN 3w0 0 0 0 0.5

Check full results on the Chess-Results server.

ACC Get Your Skates On Swiss – U1400

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Moiseev Alex 945 CAN 21w1 20b1 13b0 6w1 4b1 4
2 Stroganov Valery 945 CAN 19b1 12w½ 6b1 3.5
3 Stefanovich-Thomson Alexis 0 CAN 7w½ 6b½ 5w0 14w1 12b1 3
4 Stroganov Victor 1091 CAN 9w1 10b1 1w0 3
5 Patton Mark A. 1237 CAN 3b1 0 9w1 3
6 Chandra Ambarish 731 CAN 20b1 3w½ 12b1 1b0 2w0 2.5
7 Dong Yiwei 1138 CAN 3b½ 14w1 0 0 8b1 2.5
8 Zuo Roger 710 CAN 12w0 17b1 19w+ 7w0 2.5
9 Teram Eli 936 CAN 15b1 11w0 4b0 17w1 5b0 2
10 Kamnitzer Benjamin 875 CAN 11b0 15w1 14b1 4w0 0 2
11 Kalniev Stefan 1209 CAN 10w1 9b1 0 0 0 2
12 Noritsyn Ivan 1029 CAN 8b1 6w0 2b½ 3w0 2
13 Mansilla Guillermo 1429 CAN 1w1 0 0 2
14 Souchko Larissa 932 CAN 16w½ 7b0 10w0 3b0 20w1 1.5
15 Cvetkovic Nikola 361 CAN 9w0 10b0 0 0 18w1 1
16 Pancer Jeff 1050 CAN 14b½ 0 0 0 1
17 Finkelstein Michael 1289 CAN 8w0 9b0 0 1
18 Ellis Cody 890 CAN 0 0 15b0 1
19 Lambert Peter 1116 CAN 2w0 8b- 0 1
20 Tuong Rose 1046 CAN 6w0 1w0 0 14b0 0.5
21 Hibbard Linda 640 CAN 1b0 0 0 0 0.5

Check full results on the Chess-Results server.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Jennifer Shahade speaks at ACC – Nov 20

Shahade presents Ding Liren’s Game of the Year!

American chess and poker player WGM Jennifer Shahade will be giving a talk at Annex Chess Club next Monday night. Her talk will present the Game of the Year, the immortal Ding Liren game!

  • Location: Annex Chess Club, 918 Bathurst St., Toronto
  • Date: Monday November 20, 2017
  • Doors open at 6:00 pm
  • Talk starts at 6:15 pm with Q&A to follow at 7:00 pm
  • Cost: Free for ACC members; $15 for non-members

Here’s the game:

four square shadow

Plus – see WGM Shahade again in Toronto on Tuesday!
Shahade will still be in Toronto the following evening for the book launch of Irresponsible Mediums: the Chess Games of Marcel Duchamp. Everyone is welcome to attend the event at the Arts & Letters Club, 14 Elm Street, on Tuesday Nov 21, 7:00 to 9:00 pm. The free event promises a surprise chess-themed performance – see event details on Facebook.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

ACC “No Snow Please” Swiss

As October ends and November approaches, we know it’s coming, but we’re not ready for winter yet. No snow, please! (Thanks to Bob Armstrong for the name.)

This is a five-round CFC-rated tournament orginally in four sections, Masters, U2200, U1800, and U1400, but later changed to three sections with the top two sections merged. Time control is 90 min/side with a 30-s increment. The round starts at 7:30 pm every Monday night Oct 23 to Nov 27, except Mon Oct 30, when we’re having a special rapid event. Register on site each round by 7 pm. Email registration or bye requests before 6pm.

four square shadow

Round One – Oct 23

In the Masters, William Li wins his Round-One game to take an early lead, as Humphreys and Sergey Noritsyn draw, while Southam takes a bye. In U2200, Arkadiy Ugodnikov starts off strong with a win over last tournament’s section winner Shawn Talsma, while John Fines scores a full point against newcomer Sergey Alakov. In U1800, the favourites dominate, except for Michael Saltat, who continues his streak from last tournament with an upset win over Dragan Jevtic, and Evgeny Kalmanson, who holds against Maksym Gryn. In U1400, the results sheet is unusually one-sided as the white side wins almost every game, including upset wins by Rose Tuong and Valery Stroganov; only youngster Victor Stroganov and top seed Mark Patton score with black.

four square shadow

Off-week – Oct 30

We’re taking a week off from our regular club tournament to run a special rapid tournament.

Round Two – Nov 6

As the games go late in the Masters, …
In U2200, Peter McSherry re-joins the section and his game with Sergey Alakov ends in a draw, so Arkadiy Ugodnikov holds the lead with a bye at 1.5/2. In U1800, Michael Saltat and Bob Armstrong are now tied for the lead at 2.0/2. And in U1400, Mark Patton and Konstantin Matetski are tied for the lead at 2.0/2.

With only 3 players remaining in the U2200 section, we will be forced to end the “Masters Section experiment” and go back to a combined Crown section for Rounds 3-5. While the Masters section failed to attract new players, which was the hope of the venture in the first place, it’s interesting that it was the dwindling U2200 section that finally finished it. New players are welcome to join the combined Crown section with ½-point byes in Rounds 1 and 2.

four square shadow

Round Three – Nov 13

In the Crown section, Dave Southam scores a win over William Li to lead the section at 2.5/3. In U1800, Bob Armstrong puts an end to Michael Saltat’s streak with his third win of the tournament to take sole first at 3.0/3. And in U1400, it’s Konstantin Matetski with his third win for a perfect 3.0/3.

four square shadow

Round Four – Nov 20

In U1400, Rose Tuong knocks off leader Konstantin Matetski to take first place in the section with 3.5/4. In U1800, leader Bob Armstrong takes a bye, allowing Bhargava Guntoori to catch him at 3.5/4 with a win over Ulli Diemer. And in the Crown section, and the last game to finish, Michael Humphreys eventually defeated Dave Southam with an extra pawn in a rook and pawn endgame to take the lead at 3.0/4 (see game below).

Round Four Games

four square shadow

Round Five – Nov 27

In the Crown section, Michael Humphreys defeats Sergey Malakhovets on the top board to take the tournament with 4.0/5.
In U1800, Bob Armstrong defeats Bhargava Guntooni to take the section with 4.5/5, an especially good result considering the ½-point was a bye!
In U1400, Konstantin Matetski and Stefan Kalniev both win their last round games to tie for the lead at 4.0/5.

Congratulations, Michael, Bob, Konstantin, and Stefan!

See full results on the cross-tables below, and don’t miss our next club tournament, the ACC Get Your Skates On Swiss, starting next week, Dec 4.

Round Five Games


Final Ranking cross-tables after Round 5

ACC No Snow Please Swiss – Crown

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Humphreys Michael 2343 CAN 4w½ 7b1 5w1 6b1 4
2 Alakov Sergey 2000 CAN 11b0 12w½ 4w1 6b½ 7w1 3
3 England Max 2040 CAN 0 12w1 5b1 3
4 Noritsyn Sergey 2207 CAN 1b½ 5w0 2b0 13w1 12b1 2.5
5 Southam David 2203 CAN 4b1 10w1 1b0 3w0 2.5
6 Malakhovets Sergey 2246 CAN 10w½ 12b1 2w½ 1w0 2.5
7 Ugodnikov Arkadiy 1742 CAN 14b1 1w0 2b0 2
8 Ferreira Alex T. 2074 CAN 0 0 13b1 2
9 Zotkin Daniel 2232 CAN 10b0 -1 0 2
10 Li William 2205 CAN 9w1 6b½ 5b0 0 0 1.5
11 Fines John 1883 CAN 2w1 0 0 0 0 1
12 Mcsherry Peter 1846 CAN 2b½ 6w0 3b0 4w0 1
13 Ali Shafkat 1769 CAN 0 4b0 8w0 1
14 Talsma Shawn 1965 CAN 7w0 0 0 0 0 0

Check full results on the Chess-Results server.

ACC No Snow Please Swiss – U1800

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Armstrong Robert J. 1657 CAN 5w1 15w1 6b1 4b1 4.5
2 Ramesh Bharath 1608 CAN 22b1 12w½ 5b1 6w1 4
3 Gryn Maksym 1604 CAN 21w½ 13b1 9w1 3.5
4 Guntoori Bhargava 1480 CAN 21b1 -1 10w1 1w0 3.5
5 Li Kevin Yunhong 1521 CAN 1b0 16w1 15b1 2w0 10b1 3
6 Saltat Michael 1374 CAN 20w1 10b1 1w0 12b1 2b0 3
7 Sutton Michael 1692 CAN 9w1 0 8b1 0 2.5
8 Chen Sihao 1555 CAN 15b0 22w1 17b½ 7w0 16b1 2.5
9 Guo Haotong Hazel 1365 CAN 18w1 7b0 20w1 3b0 2.5
10 Diemer Ulli 1664 CAN 16b1 6w0 18b1 4b0 5w0 2
11 Ogunlana Ayo 1564 CAN 12b0 21w1 15w½ 0 2
12 Dixon Javier 1450 CAN 11w1 2b½ 6w0 0 2
13 Mansilla Guillermo 1420 CAN 3w0 0 19b1 2
14 Pell Richard 1363 CAN 0 0 20b1 2
15 Ab-Barin Hooshang 1678 CAN 8w1 1b0 5w0 11b½ 0 1.5
16 Schwartz Lorne 1553 CAN 10w0 5b0 20w½ 21b1 8w0 1.5
17 Babaoglu Doruk 1702 CAN 8w½ 0 0 1.5
18 Supol George 1348 CAN 9b0 20b1 10w0 0 0 1
19 Belcadi Salim 1456 CAN 0 0 13w0 1
20 Jevtic Dragan 1573 CAN 6b0 18w0 16b½ 9b0 14w0 0.5
21 Kalmanson Evgeny 1431 CAN 3b½ 4w0 11b0 16w0 0 0.5
22 Yueh Tony 1439 CAN 2w0 8b0 0 0 0 0

Check full results on the Chess-Results server.

ACC No Snow Please Swiss – U1400

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Matetski Konstanstin 1237 CAN 9w1 15b1 13w1 3b0 7w1 4
2 Kalniev Stefan 0 CAN 8b0 23w1 10b1 18w1 3w1 4
3 Tuong Rose 862 CAN 20w1 5b1 1w1 2b0 3.5
4 Dong Yiwei 1179 CAN 12w0 9b0 23w1 13b1 8b1 3
5 Lambert Peter 1227 CAN 15b0 -1 3w0 19b1 11w1 3
6 Randle Bill 1154 CAN 19w0 21b1 14b+ 3
7 Patton Mark A. 1240 CAN 23b1 18w1 0 1b0 2.5
8 Pancer Jeff 1035 CAN 2w1 0 19b½ 9b1 4w0 2.5
9 Moiseev Alex 869 CAN 1b0 4w1 18b½ 8w0 19w1 2.5
10 Teram Eli 919 CAN 2w0 18b1 2.5
11 Chandra Ambarish 0 CAN 0 22b1 5b0 2
12 Stroganov Victor 1057 CAN 4b1 0 0 2
13 Zuo Roger 694 CAN 1b0 4w0 22w1 2
14 Libman Nathaniel 0 CAN 0 23b1 6w- 2
15 Stroganov Valery 830 CAN 5w1 1w0 -1 0 0 2
16 Ellis Cody 881 CAN 0 0 21w1 2
17 Supol George 1348 CAN 0 0 23w1 2
18 Noritsyn Ivan 1071 CAN 19w1 7b0 9w½ 2b0 10w0 1.5
19 Kamnitzer Benjamin 852 CAN 18b0 6b1 8w½ 5w0 9b0 1.5
20 Shogilev Sandon 1195 CAN 3b0 0 0 1
21 Hibbard Linda 643 CAN 0 6w0 16b0 1
22 Cvetkovic Nikola 0 CAN 0 11w0 13b0 1
23 Souchko Larissa 970 CAN 7w0 2b0 4b0 14w0 17b0 0

Check full results on the Chess-Results server.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

2017 Halloween Rapid

Special event – October 30

In lieu of our regular slow-chess tournament, the Hallowe’en Rapid is a one-night six-round tournament – in one big section, at a time control of 9 min each with a 3-sec increment.

Cost: FREE for ACC members, $15 for non-members ($10 for juniors). Add $12 for CFC ($6 for juniors) if you’re not a CFC member.

Round One starts at 7:30 pm. Please register on site by 7:00 or by email before 6:00 pm. The last round should finish by 10:30 pm, with a brief awards ceremony at the end. Costumes are encouraged!

Last year, the winner was Moises Cornelio.

Prizes for winners and for best costumes!

Winners

Congratulations to five players who tied for first place with 5.0/6
Sihao Chen
Sergey Malkhovets
Sergey Noritsyn
Max England
and Peter McSherry!

Top U1800 (other than first place Sihao Chen) was:
Ramond Gao with 4.0/6

And top U1500 was:
Hazel Guo with 4.0/6

Costume prize winners were:
Ulli Diemer
Marcus Wilker
and Alex Moiseev

Thanks to everyone who joined, and congratulations to the winners!

See full results on the cross-table below:


Final Ranking cross-tables after Round 6

ACC Halloween Rapid 2017

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 Chen Sihao 1555 CAN 26b1 11w1 6b1 7w0 12b1 8b1 5
2 Malakhovets Sergey 2246 CAN 30w1 21b1 5w1 8b1 4w1 3b0 5
3 Noritsyn Sergey 2207 CAN 9b1 20w1 4b0 13w1 7b1 2w1 5
4 England Max 2040 CAN 25w1 29b1 3w1 32b1 2b0 9w1 5
5 Mcsherry Peter 1846 CAN 13b1 10w1 2b0 37w1 11b1 7w1 5
6 Alakov Sergey 2000 CAN 16b½ 40w1 1w0 27b1 29w1 17b1 4.5
7 Li William 2205 CAN 24w1 35b1 19w1 1b1 3w0 5b0 4
8 Wiebe Daniel 2086 CAN 14b1 22w1 17b1 2w0 23b1 1w0 4
9 Gao Raymond 1536 CAN 3w0 42b1 28w1 19b1 15w1 4b0 4
10 Guo Haotong Hazel 1365 CAN 31w1 5b0 22b1 16w0 30w1 24b1 4
11 Malmsten Erik 1938 CAN 36w1 1b0 24w1 15b1 5w0 16w1 4
12 Vigneswaramoorthy Vinorth 1689 CAN 38w0 18b1 14w1 30b1 1w0 25w1 4
13 Mansilla Guillermo 1420 CAN 5w0 34b1 21w1 3b0 35w1 23w1 4
14 Belcadi Salim 1456 CAN 8w0 45b+ 12b0 31b1 34w1 22w1 4
15 Longo Tyler 2014 CAN 39w1 27b1 11w0 9b0 32b1 3.5
16 Yueh Tony 1439 CAN 6w½ 31b1 32w0 10b1 19w1 11b0 3.5
17 Gross Gerhard 1825 GER 18w1 38b1 8w0 29b½ 32w1 6w0 3.5
18 Saltat Michael 1374 CAN 17b0 12w0 43b1 20w1 22b0 34b1 3
19 Ab-Barin Hooshang 1678 CAN 41b1 37w1 7b0 9w0 16b0 39w1 3
20 Liao Run Ming 1671 CAN 42w1 3b0 25w0 18b0 38w1 36b1 3
21 Diemer Ulli 1664 CAN 43b1 2w0 13b0 33w1 25b0 37w1 3
22 Armstrong Robert J. 1657 CAN 45w1 8b0 10w0 28b1 18w1 14b0 3
23 Gryn Maksym 1604 CAN 32w0 33b1 38w1 25b1 8w0 13b0 3
24 Li Kevin Yunhong 1521 CAN 7b0 43w1 11b0 26w1 37b1 10w0 3
25 Svinoukhov Yuri 1450 CAN 4b0 44w1 20b1 23w0 21w1 12b0 3
26 Kalniev Stefan 0 CAN 1w0 36b1 30w0 24b0 44w1 35b1 3
27 Ugodnikov Arkadiy 1742 CAN 33w1 32b½ 15w0 6w0 40b1 29b½ 3
28 Wilker Marcus 1609 CAN 9b0 22w0 33b1 40w1 3
29 Ogunlana Ayo 1564 CAN 47w+ 4w0 39b1 17w½ 6b0 27w½ 3
30 Schwartz Lorne 1553 CAN 2b0 41w1 26b1 12w0 10b0 31b½ 2.5
31 Ali Shafkat 1769 CAN 10b0 16w0 41b1 14w0 42b1 30w½ 2.5
32 Stroganov Valery 830 CAN 23b1 27w½ 16b1 4w0 17b0 15w0 2.5
33 Supol George 1348 CAN 27b0 23w0 44b1 21b0 28w0 41b1 2
34 Sabadash Maksym 1700 CAN 37b0 13w0 40b1 36w1 14b0 18w0 2
35 Jevtic Dragan 1573 CAN 44b1 7w0 37b0 39w1 13b0 26w0 2
36 Kalmanson Evgeny 1431 CAN 11b0 26w0 42b1 34b0 41w1 20w0 2
37 Lambert Peter 1227 CAN 34w1 19b0 35w1 5b0 24w0 21b0 2
38 Randle Bill 1154 CAN 12b1 17w0 23b0 40w0 20b0 42w1 2
39 Moiseev Alex 869 CAN 46w+ 15b0 29w0 35b0 43w1 19b0 2
40 Dong Yiwei 1162 CAN 6b0 34w0 38b1 27w0 28b0 1.5
41 Noritsyn Ivan 1071 CAN 19w0 30b0 31w0 43b1 36b0 33w0 1
42 Stroganov Victor 1057 CAN 20b0 9w0 36w0 44b1 31w0 38b0 1
43 Souchko Larissa 970 CAN 21w0 24b0 18w0 41w0 39b0 44b1 1
44 Zuo Roger 694 CAN 35w0 25b0 33w0 42w0 26b0 43w0 0
45 Ellis Cody 881 CAN 22b0 14w- 0 0 0 0 0
46 Ramesh Bharath 1608 CAN 39b- 0 0 0 0 0 0
47 Benavente Francisco 0 CAN 29b- 0 0 0 0 0 0

Results are also listed on the chess-results server.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

ACC Chess on Film Swiss

TIFF is under way, all the stars are in Toronto, and ACC is launching our Chess on Film tournament to celebrate the many times our royal game has graced the silver screen.

Share your favourite chess movie moment in the comments below.

This is a five-round CFC-rated tournament in four sections, Masters, U2200, U1800, and U1400. Time control is 90 min/side with a 30-s increment. The round starts at 7:30 pm every Monday night Sept 11 to Oct 16, except Thanksgiving Mon Oct 9. Register on site by 7 pm. Email registration or bye requests before 6.

four square shadow

Round One – Sept 11

In the Crown, Sergey Malakhovets beats Sergey Noritsyn to take a share of the lead, while Daniel Zotkin eventually converts in a long battle with Dave Southam to join him at 1.0/1. In U2200, with two draws and a bye, the whole section is tied up at 0.5/1. In U1800, all the results are decisive, including some rating upsets as Salim Belcadi, Tony Yueh, and Sihao Chen join the winners. In U1400, there are no upsets, but Anna Boyce and Alex Moiseev manage to hold against higher rated opponents.

four square shadow

Round Two – Sept 18

Sergey Noritsyn is playing in the WYCC in Uruguay – Good luck, Sergey!

Meanwhile, Michael Humphreys makes a cameo appearance in the Masters and ends up tied for the lead at 1.5/2 as Sergey Malakhovets and Lidong Wang draw. In U2200, Shawn Talsma and Shafkat Ali break away from the tie to lead the section with 1.5/2. In U1800, Hooshang Ab-Barin, Bob Armstrong, and Tony Yueh all win to take a three-way tie at 2.0/2. Finally, in U1400, Michael Saltat and Bill Randle both win to share the lead at 2.0/2.

four square shadow

Round Three – Sept 25

In U1400, a couple of relatively new tournament players win their first ever tournament games. Congratulations on your victories tonight, Linda Hibbard and Anna Boyce! Meanwhile, leading the section with a perfect 3.0/3 is Michael Saltat.

Bob Armstrong wins his third straight to take sole first in the U1800 section at 3.0/3. In U2200, it is Shawn Talsma, with a win to lead the section at 2.5/3. And in the Masters, Michael Humphreys takes the starring role with a victory on Board 1 to lead the tournament with 2.5/3.

four square shadow

Round Four – Oct 2

In the Masters, a long battle on Board 1 finally results in a draw, leaving Michael Humphreys still in the lead by half a point at 3.0/4. In U2200, Shawn Talsma wins again to keep a full point lead at 3.5/4. Meanwhile, Bob Armstrong and Michael Saltat stay perfect to lead with 4.0/4 in the U1800 and U1400, respectively.

See full results below and on the Chess-Results server.

four square shadow

Off-week – Oct 9

The club is CLOSED for Thanksgiving. All club activities are cancelled, to resume Oct 16.

Round Five – Oct 16

In the Masters section, a number of byes in the last round leave only Sergey Noritsyn and Dave Southam playing. With the win, Sergey keeps Dave at 2.0/5, allowing Michael Humphreys to win the tournament with 3.0/5. Congratulations, Michael!

In U2200, pairing becomes difficult in the last round and leader Shawn Talsma, up by a full point already is forced to take the TD Bye, to finish with 4.5/5. Congratulations, Shawn!

In U1800, leader Bob Armstrong is upset by Lorne Schwartz, allowing Hooshang Ab-Barin to finish tied for the lead at 4.0/5. Congratulations, Bob and Hooshang!

Finally, in U1400, Michael Saltat finishes a perfect tournament with yet another win, to take the section with 5.0/5. Nicely done, Michael!

Our next club tournament is the ACC “No Snow Please” Swiss, starting October 23.


Final Ranking cross-tables after Round 5

ACC Chess on Film Swiss – Masters

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Humphreys Michael 2337 CAN 8w1 3b1 2w½ 0 3
2 Li William 2128 CAN 4w1 1b½ 0 2.5
3 Malakhovets Sergey 2248 CAN 5b1 7w½ 1w0 4b½ 0 2
4 Zotkin Daniel 2233 CAN 6w1 2b0 3w½ 0 2
5 Noritsyn Sergey 2220 CAN 3w0 0 0 8b+ 6b1 2
6 Southam David 2214 CAN 4b0 8w1 5w0 2
7 Wang Lidong 2110 CAN 3b½ 0 2
8 Calvelo Jelvis 2128 CAN 1b0 6b0 5w- 0 0.5

Check full results on the Chess-Results server.

ACC Chess on Film Swiss – U2200

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Talsma Shawn 1923 CAN 5b½ 2w1 3b1 4w1 -1 4.5
2 Liu Harry 1705 CAN 4w½ 1b0 6w½ -1 3b1 3
3 Ali Shafkat 1744 CAN 4b1 1w0 7b1 2w0 2.5
4 Fines John 1926 CAN 2b½ 3w0 -1 1b0 5w1 2.5
5 Ugodnikov Arkadiy 1718 CAN 1w½ 6b1 4b0 2.5
6 McSherry Peter 1877 CAN 2b½ 5w0 0 1.5
7 Ferreira Alex T. 2096 CAN 0 3w0 0 1

Check full results on the Chess-Results server.

ACC Chess on Film Swiss – U1800

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Armstrong Robert J. 1546 CAN 20b1 3w1 2w1 10b1 11w0 4
2 Ab-Barin Hooshang 1675 CAN 14b1 13w1 1b0 7w1 9w+ 4
3 Chen Sihao 1422 CAN 11w1 1b0 9b½ 6w1 7b1 3.5
4 Diemer Ulli 1634 CAN 0 11b1 12w1 3
5 Chertkow Matthew 1424 CAN 6b1 11w1 0 3
6 Jevtic Dragan 1602 CAN 5w0 14b1 13w½ 3b0 16w1 2.5
7 Yueh Tony 1410 CAN 9b1 21w1 2b0 3w0 2.5
8 Liao Run Ming 0 CAN 12w1 10b0 16b1 0 2.5
9 Ogunlana Ayo 1584 CAN 7w0 16b1 3w½ 21w1 2b- 2.5
10 Belcadi Salim 1424 CAN 17b1 8w1 1w0 0 2.5
11 Schwartz Lorne 1591 CAN 3b0 20w1 5b0 4w0 1b1 2
12 Ramesh Bharath 1632 CAN 8b0 18w1 4b0 2
13 Abbarin Shabnam 1460 CAN 19w1 2b0 6b½ 0 14w½ 2
14 Kalmanson Evgeny 1439 CAN 2w0 6w0 20b1 13b½ 2
15 Gryn Maksym 1597 CAN 0 0 18b1 2
16 Li Kevin Yunhong 1563 CAN 9w0 21b1 8w0 6b0 1.5
17 Pell Richard 1356 CAN 10w0 0 0 0 20w1 1
18 Guo Haotong Hazel 1378 CAN 0 12b0 15w0 1
19 Supol George 1360 CAN 13b0 0 0 1
20 Shogilev Sandon 1370 CAN 1w0 11b0 14w0 17b0 0.5
21 Patton Mark A. 1303 CAN 7b0 16w0 9b0 0 0.5

Check full results on the Chess-Results server.

ACC Chess on Film Swiss – U1400

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Saltat Michael 1293 CAN 6w1 11b1 5b1 2w1 4b1 5
2 Lambert Peter 1171 CAN 13w½ 16b1 15w1 1b0 7w1 3.5
3 Moiseev Alex 769 CAN 16w½ 7b1 9w0 18b1 5w½ 3
4 Panayotou Paul 1195 CAN 11w1 9b1 1w0 3
5 Randle Bill 1183 CAN 22b1 20w+ 1w0 3b½ 3
6 Souchko Larissa 988 CAN 1b0 22w½ 18b0 19w1 17b1 2.5
7 Dong Yiwei 1237 CAN 3w0 12b1 17w1 2b0 2.5
8 Stroganov Victor 1193 CAN 15b0 21w1 0 11w1 2.5
9 Ai Amy 1181 CAN 17w1 3b1 4w0 0 2.5
10 Pancer Jeff 1014 CAN 13b1 0 0 16w1 2.5
11 Noritsyn Ivan 1053 CAN 19b1 1w0 4b0 20w+ 8b0 2
12 Tuong Rose 871 CAN 19b0 7w0 21b1 2
13 Boyce Anna 847 CAN 2b½ 10w0 22b1 0 2
14 Matetski Konstanstin 1246 CAN 0 21b1 0 2
15 Denning Keith 1220 CAN 8w1 2b0 0 2
16 Kamnitzer Benjamin 1029 CAN 3b½ 2w0 17b0 22w1 10b0 1.5
17 Zuo Roger 708 CAN 9b0 16w1 7b0 6w0 1.5
18 Hibbard Linda 595 CAN 20b0 6w1 3w0 0 1.5
19 Ellis Cody 887 CAN 11w0 12w1 0 6b0 0 1
20 Mavroidis George 991 CAN 18w1 5b- 0 11b- 0 1
21 Lau Joshua 743 CAN 8b0 14w0 12w0 1
22 Teram Eli 966 CAN 5w0 6b½ 13w0 16b0 0 0.5

Check full results on the Chess-Results server.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Chess for everyone