Category Archives: Results

Cross-tables from ACC events

ACC “No Snow Please” Swiss

As October ends and November approaches, we know it’s coming, but we’re not ready for winter yet. No snow, please! (Thanks to Bob Armstrong for the name.)

This is a five-round CFC-rated tournament orginally in four sections, Masters, U2200, U1800, and U1400, but later changed to three sections with the top two sections merged. Time control is 90 min/side with a 30-s increment. The round starts at 7:30 pm every Monday night Oct 23 to Nov 27, except Mon Oct 30, when we’re having a special rapid event. Register on site each round by 7 pm. Email registration or bye requests before 6pm.

four square shadow

Round One – Oct 23

In the Masters, William Li wins his Round-One game to take an early lead, as Humphreys and Sergey Noritsyn draw, while Southam takes a bye. In U2200, Arkadiy Ugodnikov starts off strong with a win over last tournament’s section winner Shawn Talsma, while John Fines scores a full point against newcomer Sergey Alakov. In U1800, the favourites dominate, except for Michael Saltat, who continues his streak from last tournament with an upset win over Dragan Jevtic, and Evgeny Kalmanson, who holds against Maksym Gryn. In U1400, the results sheet is unusually one-sided as the white side wins almost every game, including upset wins by Rose Tuong and Valery Stroganov; only youngster Victor Stroganov and top seed Mark Patton score with black.

four square shadow

Off-week – Oct 30

We’re taking a week off from our regular club tournament to run a special rapid tournament.

Round Two – Nov 6

As the games go late in the Masters, …
In U2200, Peter McSherry re-joins the section and his game with Sergey Alakov ends in a draw, so Arkadiy Ugodnikov holds the lead with a bye at 1.5/2. In U1800, Michael Saltat and Bob Armstrong are now tied for the lead at 2.0/2. And in U1400, Mark Patton and Konstantin Matetski are tied for the lead at 2.0/2.

With only 3 players remaining in the U2200 section, we will be forced to end the “Masters Section experiment” and go back to a combined Crown section for Rounds 3-5. While the Masters section failed to attract new players, which was the hope of the venture in the first place, it’s interesting that it was the dwindling U2200 section that finally finished it. New players are welcome to join the combined Crown section with ½-point byes in Rounds 1 and 2.

four square shadow

Round Three – Nov 13

In the Crown section, Dave Southam scores a win over William Li to lead the section at 2.5/3. In U1800, Bob Armstrong puts an end to Michael Saltat’s streak with his third win of the tournament to take sole first at 3.0/3. And in U1400, it’s Konstantin Matetski with his third win for a perfect 3.0/3.

four square shadow

Round Four – Nov 20

In U1400, Rose Tuong knocks off leader Konstantin Matetski to take first place in the section with 3.5/4. In U1800, leader Bob Armstrong takes a bye, allowing Bhargava Guntoori to catch him at 3.5/4 with a win over Ulli Diemer. And in the Crown section, and the last game to finish, Michael Humphreys eventually defeated Dave Southam with an extra pawn in a rook and pawn endgame to take the lead at 3.0/4 (see game below).

Round Four Games

four square shadow

Round Five – Nov 27

In the Crown section, Michael Humphreys defeats Sergey Malakhovets on the top board to take the tournament with 4.0/5.
In U1800, Bob Armstrong defeats Bhargava Guntooni to take the section with 4.5/5, an especially good result considering the ½-point was a bye!
In U1400, Konstantin Matetski and Stefan Kalniev both win their last round games to tie for the lead at 4.0/5.

Congratulations, Michael, Bob, Konstantin, and Stefan!

See full results on the cross-tables below, and don’t miss our next club tournament, the ACC Get Your Skates On Swiss, starting next week, Dec 4.

Round Five Games


Final Ranking cross-tables after Round 5

ACC No Snow Please Swiss – Crown

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Humphreys Michael 2343 CAN 4w½ 7b1 5w1 6b1 4
2 Alakov Sergey 2000 CAN 11b0 12w½ 4w1 6b½ 7w1 3
3 England Max 2040 CAN 0 12w1 5b1 3
4 Noritsyn Sergey 2207 CAN 1b½ 5w0 2b0 13w1 12b1 2.5
5 Southam David 2203 CAN 4b1 10w1 1b0 3w0 2.5
6 Malakhovets Sergey 2246 CAN 10w½ 12b1 2w½ 1w0 2.5
7 Ugodnikov Arkadiy 1742 CAN 14b1 1w0 2b0 2
8 Ferreira Alex T. 2074 CAN 0 0 13b1 2
9 Zotkin Daniel 2232 CAN 10b0 -1 0 2
10 Li William 2205 CAN 9w1 6b½ 5b0 0 0 1.5
11 Fines John 1883 CAN 2w1 0 0 0 0 1
12 Mcsherry Peter 1846 CAN 2b½ 6w0 3b0 4w0 1
13 Ali Shafkat 1769 CAN 0 4b0 8w0 1
14 Talsma Shawn 1965 CAN 7w0 0 0 0 0 0

Check full results on the Chess-Results server.

ACC No Snow Please Swiss – U1800

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Armstrong Robert J. 1657 CAN 5w1 15w1 6b1 4b1 4.5
2 Ramesh Bharath 1608 CAN 22b1 12w½ 5b1 6w1 4
3 Gryn Maksym 1604 CAN 21w½ 13b1 9w1 3.5
4 Guntoori Bhargava 1480 CAN 21b1 -1 10w1 1w0 3.5
5 Li Kevin Yunhong 1521 CAN 1b0 16w1 15b1 2w0 10b1 3
6 Saltat Michael 1374 CAN 20w1 10b1 1w0 12b1 2b0 3
7 Sutton Michael 1692 CAN 9w1 0 8b1 0 2.5
8 Chen Sihao 1555 CAN 15b0 22w1 17b½ 7w0 16b1 2.5
9 Guo Haotong Hazel 1365 CAN 18w1 7b0 20w1 3b0 2.5
10 Diemer Ulli 1664 CAN 16b1 6w0 18b1 4b0 5w0 2
11 Ogunlana Ayo 1564 CAN 12b0 21w1 15w½ 0 2
12 Dixon Javier 1450 CAN 11w1 2b½ 6w0 0 2
13 Mansilla Guillermo 1420 CAN 3w0 0 19b1 2
14 Pell Richard 1363 CAN 0 0 20b1 2
15 Ab-Barin Hooshang 1678 CAN 8w1 1b0 5w0 11b½ 0 1.5
16 Schwartz Lorne 1553 CAN 10w0 5b0 20w½ 21b1 8w0 1.5
17 Babaoglu Doruk 1702 CAN 8w½ 0 0 1.5
18 Supol George 1348 CAN 9b0 20b1 10w0 0 0 1
19 Belcadi Salim 1456 CAN 0 0 13w0 1
20 Jevtic Dragan 1573 CAN 6b0 18w0 16b½ 9b0 14w0 0.5
21 Kalmanson Evgeny 1431 CAN 3b½ 4w0 11b0 16w0 0 0.5
22 Yueh Tony 1439 CAN 2w0 8b0 0 0 0 0

Check full results on the Chess-Results server.

ACC No Snow Please Swiss – U1400

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Matetski Konstanstin 1237 CAN 9w1 15b1 13w1 3b0 7w1 4
2 Kalniev Stefan 0 CAN 8b0 23w1 10b1 18w1 3w1 4
3 Tuong Rose 862 CAN 20w1 5b1 1w1 2b0 3.5
4 Dong Yiwei 1179 CAN 12w0 9b0 23w1 13b1 8b1 3
5 Lambert Peter 1227 CAN 15b0 -1 3w0 19b1 11w1 3
6 Randle Bill 1154 CAN 19w0 21b1 14b+ 3
7 Patton Mark A. 1240 CAN 23b1 18w1 0 1b0 2.5
8 Pancer Jeff 1035 CAN 2w1 0 19b½ 9b1 4w0 2.5
9 Moiseev Alex 869 CAN 1b0 4w1 18b½ 8w0 19w1 2.5
10 Teram Eli 919 CAN 2w0 18b1 2.5
11 Chandra Ambarish 0 CAN 0 22b1 5b0 2
12 Stroganov Victor 1057 CAN 4b1 0 0 2
13 Zuo Roger 694 CAN 1b0 4w0 22w1 2
14 Libman Nathaniel 0 CAN 0 23b1 6w- 2
15 Stroganov Valery 830 CAN 5w1 1w0 -1 0 0 2
16 Ellis Cody 881 CAN 0 0 21w1 2
17 Supol George 1348 CAN 0 0 23w1 2
18 Noritsyn Ivan 1071 CAN 19w1 7b0 9w½ 2b0 10w0 1.5
19 Kamnitzer Benjamin 852 CAN 18b0 6b1 8w½ 5w0 9b0 1.5
20 Shogilev Sandon 1195 CAN 3b0 0 0 1
21 Hibbard Linda 643 CAN 0 6w0 16b0 1
22 Cvetkovic Nikola 0 CAN 0 11w0 13b0 1
23 Souchko Larissa 970 CAN 7w0 2b0 4b0 14w0 17b0 0

Check full results on the Chess-Results server.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

ACC Chess on Film Swiss

TIFF is under way, all the stars are in Toronto, and ACC is launching our Chess on Film tournament to celebrate the many times our royal game has graced the silver screen.

Share your favourite chess movie moment in the comments below.

This is a five-round CFC-rated tournament in four sections, Masters, U2200, U1800, and U1400. Time control is 90 min/side with a 30-s increment. The round starts at 7:30 pm every Monday night Sept 11 to Oct 16, except Thanksgiving Mon Oct 9. Register on site by 7 pm. Email registration or bye requests before 6.

four square shadow

Round One – Sept 11

In the Crown, Sergey Malakhovets beats Sergey Noritsyn to take a share of the lead, while Daniel Zotkin eventually converts in a long battle with Dave Southam to join him at 1.0/1. In U2200, with two draws and a bye, the whole section is tied up at 0.5/1. In U1800, all the results are decisive, including some rating upsets as Salim Belcadi, Tony Yueh, and Sihao Chen join the winners. In U1400, there are no upsets, but Anna Boyce and Alex Moiseev manage to hold against higher rated opponents.

four square shadow

Round Two – Sept 18

Sergey Noritsyn is playing in the WYCC in Uruguay – Good luck, Sergey!

Meanwhile, Michael Humphreys makes a cameo appearance in the Masters and ends up tied for the lead at 1.5/2 as Sergey Malakhovets and Lidong Wang draw. In U2200, Shawn Talsma and Shafkat Ali break away from the tie to lead the section with 1.5/2. In U1800, Hooshang Ab-Barin, Bob Armstrong, and Tony Yueh all win to take a three-way tie at 2.0/2. Finally, in U1400, Michael Saltat and Bill Randle both win to share the lead at 2.0/2.

four square shadow

Round Three – Sept 25

In U1400, a couple of relatively new tournament players win their first ever tournament games. Congratulations on your victories tonight, Linda Hibbard and Anna Boyce! Meanwhile, leading the section with a perfect 3.0/3 is Michael Saltat.

Bob Armstrong wins his third straight to take sole first in the U1800 section at 3.0/3. In U2200, it is Shawn Talsma, with a win to lead the section at 2.5/3. And in the Masters, Michael Humphreys takes the starring role with a victory on Board 1 to lead the tournament with 2.5/3.

four square shadow

Round Four – Oct 2

In the Masters, a long battle on Board 1 finally results in a draw, leaving Michael Humphreys still in the lead by half a point at 3.0/4. In U2200, Shawn Talsma wins again to keep a full point lead at 3.5/4. Meanwhile, Bob Armstrong and Michael Saltat stay perfect to lead with 4.0/4 in the U1800 and U1400, respectively.

See full results below and on the Chess-Results server.

four square shadow

Off-week – Oct 9

The club is CLOSED for Thanksgiving. All club activities are cancelled, to resume Oct 16.

Round Five – Oct 16

In the Masters section, a number of byes in the last round leave only Sergey Noritsyn and Dave Southam playing. With the win, Sergey keeps Dave at 2.0/5, allowing Michael Humphreys to win the tournament with 3.0/5. Congratulations, Michael!

In U2200, pairing becomes difficult in the last round and leader Shawn Talsma, up by a full point already is forced to take the TD Bye, to finish with 4.5/5. Congratulations, Shawn!

In U1800, leader Bob Armstrong is upset by Lorne Schwartz, allowing Hooshang Ab-Barin to finish tied for the lead at 4.0/5. Congratulations, Bob and Hooshang!

Finally, in U1400, Michael Saltat finishes a perfect tournament with yet another win, to take the section with 5.0/5. Nicely done, Michael!

Our next club tournament is the ACC “No Snow Please” Swiss, starting October 23.


Final Ranking cross-tables after Round 5

ACC Chess on Film Swiss – Masters

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Humphreys Michael 2337 CAN 8w1 3b1 2w½ 0 3
2 Li William 2128 CAN 4w1 1b½ 0 2.5
3 Malakhovets Sergey 2248 CAN 5b1 7w½ 1w0 4b½ 0 2
4 Zotkin Daniel 2233 CAN 6w1 2b0 3w½ 0 2
5 Noritsyn Sergey 2220 CAN 3w0 0 0 8b+ 6b1 2
6 Southam David 2214 CAN 4b0 8w1 5w0 2
7 Wang Lidong 2110 CAN 3b½ 0 2
8 Calvelo Jelvis 2128 CAN 1b0 6b0 5w- 0 0.5

Check full results on the Chess-Results server.

ACC Chess on Film Swiss – U2200

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Talsma Shawn 1923 CAN 5b½ 2w1 3b1 4w1 -1 4.5
2 Liu Harry 1705 CAN 4w½ 1b0 6w½ -1 3b1 3
3 Ali Shafkat 1744 CAN 4b1 1w0 7b1 2w0 2.5
4 Fines John 1926 CAN 2b½ 3w0 -1 1b0 5w1 2.5
5 Ugodnikov Arkadiy 1718 CAN 1w½ 6b1 4b0 2.5
6 McSherry Peter 1877 CAN 2b½ 5w0 0 1.5
7 Ferreira Alex T. 2096 CAN 0 3w0 0 1

Check full results on the Chess-Results server.

ACC Chess on Film Swiss – U1800

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Armstrong Robert J. 1546 CAN 20b1 3w1 2w1 10b1 11w0 4
2 Ab-Barin Hooshang 1675 CAN 14b1 13w1 1b0 7w1 9w+ 4
3 Chen Sihao 1422 CAN 11w1 1b0 9b½ 6w1 7b1 3.5
4 Diemer Ulli 1634 CAN 0 11b1 12w1 3
5 Chertkow Matthew 1424 CAN 6b1 11w1 0 3
6 Jevtic Dragan 1602 CAN 5w0 14b1 13w½ 3b0 16w1 2.5
7 Yueh Tony 1410 CAN 9b1 21w1 2b0 3w0 2.5
8 Liao Run Ming 0 CAN 12w1 10b0 16b1 0 2.5
9 Ogunlana Ayo 1584 CAN 7w0 16b1 3w½ 21w1 2b- 2.5
10 Belcadi Salim 1424 CAN 17b1 8w1 1w0 0 2.5
11 Schwartz Lorne 1591 CAN 3b0 20w1 5b0 4w0 1b1 2
12 Ramesh Bharath 1632 CAN 8b0 18w1 4b0 2
13 Abbarin Shabnam 1460 CAN 19w1 2b0 6b½ 0 14w½ 2
14 Kalmanson Evgeny 1439 CAN 2w0 6w0 20b1 13b½ 2
15 Gryn Maksym 1597 CAN 0 0 18b1 2
16 Li Kevin Yunhong 1563 CAN 9w0 21b1 8w0 6b0 1.5
17 Pell Richard 1356 CAN 10w0 0 0 0 20w1 1
18 Guo Haotong Hazel 1378 CAN 0 12b0 15w0 1
19 Supol George 1360 CAN 13b0 0 0 1
20 Shogilev Sandon 1370 CAN 1w0 11b0 14w0 17b0 0.5
21 Patton Mark A. 1303 CAN 7b0 16w0 9b0 0 0.5

Check full results on the Chess-Results server.

ACC Chess on Film Swiss – U1400

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Saltat Michael 1293 CAN 6w1 11b1 5b1 2w1 4b1 5
2 Lambert Peter 1171 CAN 13w½ 16b1 15w1 1b0 7w1 3.5
3 Moiseev Alex 769 CAN 16w½ 7b1 9w0 18b1 5w½ 3
4 Panayotou Paul 1195 CAN 11w1 9b1 1w0 3
5 Randle Bill 1183 CAN 22b1 20w+ 1w0 3b½ 3
6 Souchko Larissa 988 CAN 1b0 22w½ 18b0 19w1 17b1 2.5
7 Dong Yiwei 1237 CAN 3w0 12b1 17w1 2b0 2.5
8 Stroganov Victor 1193 CAN 15b0 21w1 0 11w1 2.5
9 Ai Amy 1181 CAN 17w1 3b1 4w0 0 2.5
10 Pancer Jeff 1014 CAN 13b1 0 0 16w1 2.5
11 Noritsyn Ivan 1053 CAN 19b1 1w0 4b0 20w+ 8b0 2
12 Tuong Rose 871 CAN 19b0 7w0 21b1 2
13 Boyce Anna 847 CAN 2b½ 10w0 22b1 0 2
14 Matetski Konstanstin 1246 CAN 0 21b1 0 2
15 Denning Keith 1220 CAN 8w1 2b0 0 2
16 Kamnitzer Benjamin 1029 CAN 3b½ 2w0 17b0 22w1 10b0 1.5
17 Zuo Roger 708 CAN 9b0 16w1 7b0 6w0 1.5
18 Hibbard Linda 595 CAN 20b0 6w1 3w0 0 1.5
19 Ellis Cody 887 CAN 11w0 12w1 0 6b0 0 1
20 Mavroidis George 991 CAN 18w1 5b- 0 11b- 0 1
21 Lau Joshua 743 CAN 8b0 14w0 12w0 1
22 Teram Eli 966 CAN 5w0 6b½ 13w0 16b0 0 0.5

Check full results on the Chess-Results server.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Toronto Open – Sept 2-4

2017 Toronto Open Chess Championship – September 2-4

Play in Toronto’s Fall Classic – All are welcome to join!

Schedule | Players | Results | History | Sponsors

The Toronto Open Chess Championship is Greater Toronto’s marquee Open event of the year, sanctioned by the Greater Toronto Chess League.

The six-round chess tournament takes place over Labour Day weekend, Saturday, Sunday, and Monday, with two rounds each day at 10:00am and 4:00pm. Games are played at 90 minutes per side, with a 30-second increment each move. Sets, boards, and clocks are provided.

Players will be sorted by rating into four sections: Crown, U2200, U1800, and U1400. Players within 100 points of the rating cut-off may elect to play in the next higher section.

Standings and pairings will be posted to the Chess Results server.

This is a CFC-rated tournament and CFC membership is required. Top two sections are also FIDE-rated. (CFC membership may be purchased on site at the tournament if necessary.)

Please note: Registrations after Thursday August 31 will not be paired for Round 1.

Tickets: https://guestli.st/472953
Flyer: 2017 Toronto Open Flyer

Getting Here

Parking in downtown Toronto is not easy, and the site does not have a parking lot. There is limited parking available on side streets, or paid parking in city Green P parking lots nearby.

If it’s an option for you, we strongly suggest travelling by public transit. The site is convenient to reach by TTC, as we’re just a short walk from Bathurst subway station.

four square shadow

Day One – Saturday Sept 2

9:30 am Opening Ceremonies with City Councillor Joe Mihevc
10:00 am Round One
3:45 pm GTCL Cup Awards Presentation by GTCL President Michael Barron
Congratulations to Chess Stars (GTCL Cup winners) Slava Rek, Michael Barron, Michael Kimelman, and Sasha Starr
and to Pinoy Chess Club (U1800 GTCL Cup winners) Jay De La Cerna, Armand Jess Mendoza, Joey Orozco, and Jose Cabioc
4:00 pm Round Two

Day Two – Sunday Sept 3

10:00 am Round Three
4:00 pm Round Four

Day Three – Monday Sept 4

9:50 am Upset Prize – upset win against the highest rating differential wins a bonus prize of a gift certificate from Pauper’s Pub. Congratulations, Dailiang Chen, for victories over opponents rated 500 and 600 points higher than him! And thank you, Paupers!
10:00 am Round Five
10:30 am Birthday cake – We’re celebrating 7 years since Annex Chess Club first came into being in 2010. Happy birthday, Annex Chess Club!
4:00 pm Round Six

Prizes

Congratulations to the following prize winners!

Crown 1st Avigdor Bykhovsky, 5.0/6
=2nd Nikolay Noritsyn, Victor Plotkin, and Rohan Talukdar, 4.5/6
U2200 =1st Bill Evans, Ryan Franco, and Ranel Lauron, 5.0/6
=4th Projjwal Pramanik, Younan Ishow, and Ruperto Frilles, 4.5/6
U1800 =1st Ferdinand Supsup, Merlin Nazareno, and Joey (Junhe) Zhou, 5.0/6
4th Arul Papneja and Jeffrey R. Zhao, 4.5/6
U1400 1st Kaden Rashid, 5.0/6
=2nd Jessica Danti, Henry Xianrui Zhang, Rishi Sarkar, Mark Bercovici, Tony Yueh, and Henry Vu, 4.5/6
1st U1100 Gaby Lin, 4.0/6
=2nd U1100 Richard Wang and Jacky Men, 3.5/6
Unrated: Greg Rusonik 6.0/6

four square shadow

Featured Players

IM Nikolay Noritsyn
FIDE: 2473
CFC: 2633
Nikolay Noritsyn was born in Kaliningrad, Russia, and moved to Canada when he was 9 years old. He earned his International Master title by winning the 2007 Canadian Closed, and represented Canada in the 2008, 2010, and 2012 Chess Olympiads. A frequent top finisher in Toronto events, he won the 2015 Toronto Blitz Championship and the 2016 Ontario Open. This year, he came second in the 2017 Canadian Closed after a controversial rapid play-off. He is currently the second highest CFC-rated player in the country.
WIM Maili-Jade Ouellet
FIDE: 1982
CFC: 2069
FQE: 2212
Maili-Jade Ouellet is a 15-year-old player from St. Lambert, Quebec. She is the current 2017 Quebec Junior Champion, and the first woman to take that title. She also won Girls U18 at the 2016 North American Youth Championship and played for Canada on the 2016 Women’s Olympiad team.
GM Avigdor Bykhovsky
FIDE: 2417
Avigdor Bykhovsky is an Israeli Grandmaster, originally from Moscow. He has competed in numerous top international tournaments over his career. It is great to see him play in Toronto!

four square shadow

Results

Rd 5 results are posted below.
Final results will be available on Chess Results.

2017 Toronto Open – Crown Section

Rk.   Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 GM Bykhovsky Avigdor 2417 RUS 11w1 10b1 12w1 16b1 4w½ 2b½ 5
2 IM Noritsyn Nikolay 2633 CAN 14b1 13w1 4b0 18w1 15b1 1w½ 4.5
3 FM Plotkin Victor 2375 CAN 25b1 15w½ 7b½ 13w1 14b1 4w½ 4.5
4   Talukdar Rohan 2267 CAN 9w1 26b1 2w1 1b½ 3b½ 4.5
5   Cai Jason 2273 CAN 20b1 7w½ 16b0 19w½ 18b1 13w1 4
6   Zotkin Daniel 2107 CAN 8w1 12b0 11w½ 17b1 10w½ 19b1 4
7   Hua Eugene 2340 CAN 28w1 5b½ 3w½ 10b½ 16w1 9b½ 4
8   Dukic Zachary 2254 CAN 6b0 22w1 18b0 20w1 19b½ 16w1 3.5
9 WIM Ouellet Maili-Jade 2108 CAN 4b0 25w1 13b0 21w1 17b1 7w½ 3.5
10   Chen Richard 2328 CAN 22b1 1w0 21b1 7w½ 6b½ 11w½ 3.5
11   Nasir Zehn 2243 CAN 1b0 20w½ 6b½ 22w1 12w1 10b½ 3.5
12   Plotkin Mark 2361 CAN 18b1 6w1 1b0 14w0 11b0 24w1 3
13   Rek Viatcheslav (slava) 2283 CAN 27w1 2b0 9w1 3b0 23w1 5b0 3
14   Liang Hairan 2249 CAN 2w0 28b1 26w1 12b1 3w0 0 3
15   Agbabishvili Lali 2251 CAN 24w1 3b½ 19b1 2w0 0 3
16 FM Ivanov Mike 2381 CAN 23w½ 17b1 5w1 1w0 7b0 8b0 2.5
17   Southam David 2222 CAN 19b½ 16w0 25b1 6w0 9w0 22b1 2.5
18   Zhao Harry 2159 CAN 12w0 24b1 8w1 2b0 5w0 20b½ 2.5
19 FM Milicevic Goran 2366 CAN 17w½ 23b1 15w0 5b½ 8w½ 6w0 2.5
20 CM Xu Jeffrey 2110 CAN 5w0 11b½ 23w½ 8b0 -1 18w½ 2.5
21   Noritsyn Sergey 2240 CAN 26w0 27b1 10w0 9b0 22w0 25b1 2
22   Shebetah Wajdy 2156 PLE 10w0 8b0 27w1 11b0 21b1 17w0 2
23   Henry Liam 2227 CAN 16b½ 19w0 20b½ 24w1 13b0 0 2
24   Wiebe Daniel 2105 CAN 15b0 18w0 -1 23b0 25w1 12b0 2
25   Javidfard Amirsalar 2224 IRI 3w0 9b0 17w0 27b1 24b0 21w0 1
26   Emuakpeje Ochuko 2384 NGR 21b1 4w0 14b0 0 0 0 1
27 FM Munro Allan 2120 TTO 13b0 21w0 22b0 25w0 0 0 0
28   Zhong Joey 2158 CAN 7b0 14w0 0 0 0 0 0

See full results on the Chess Results server.

2017 Toronto Open – U2200 Section

Rk.   Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1   Evans Bill 2093 CAN 26w1 36b1 11w0 20b1 18w1 8b1 5
2   Franco Ryan 2159 CAN 19b1 30w1 6b½ 16w1 8b1 3w½ 5
3   Lauron Ranel 2033 CAN 38w1 27b½ 35w1 5w1 6b+ 2b½ 5
4   Pramanik Projjwal 2098 IND 20b0 29w1 19b1 10w½ 27b1 16w1 4.5
5   Ishow Younan 2079 SYR 29b½ 40w1 27w1 3b0 15w1 18b1 4.5
6   Frilles Ruperto 2011 CAN 17w1 34b1 2w½ 13b1 3w- 12w1 4.5
7   Haziprodromu Sam 1909 CAN 9b0 37w1 18b0 34w1 26b1 17w1 4
8   Whissell Mavros 2058 CAN 32w1 39b1 20w1 11b1 2w0 1w0 4
9   Qian Owen 2106 CAN 7w1 22b1 16w0 15b½ 28w1 11b½ 4
10   Surya Benito 1955 CAN 34b0 38w1 39w1 4b½ 22w½ 20b1 4
11   Jiang Brian 1933 CAN 33b1 18w1 1b1 8w0 16b½ 9w½ 4
12   Calvelo Jelvis 2160 PHI 23w1 16b0 36w½ 29b1 14w1 6b0 3.5
13   Baltzopoulos Giorgos 2063 GRE 24b1 20w0 26b1 6w0 25b½ 29w1 3.5
14   Chernik Dmitry 2051 CAN 39b0 24w½ 40b1 30w1 12b0 27w1 3.5
15   Palacios Bobby 2033 CAN 27b0 32w1 31b1 9w½ 5b0 28w1 3.5
16   Kang Dorian 1962 CAN 21w1 12w1 9b1 2b0 11w½ 4b0 3.5
17   Zhao Jeffrey Renfei 1838 CAN 6b0 23b1 22w1 18w0 19b1 7b0 3
18   Khanna Ravi 2078 IND 31w1 11b0 7w1 17b1 1b0 5w0 3
19   Fines John 1925 CAN 2w0 21b1 4w0 32b1 17w0 33b1 3
20   Rusonik Max 1906 CAN 4w1 13b1 8b0 1w0 30b1 10w0 3
21   Manalo Pepin 1832 CAN 16b0 19w0 32b0 38w1 39b1 30w1 3
22   Feng Richard 1941 CAN 37b1 9w0 17b0 39w1 10b½ 25w½ 3
23   Talsma Shawn 1928 CAN 12b0 17w0 37b½ 40w1 35w1 24b½ 3
24 WFM Qiao Cindy 1877 CAN 13w0 14b½ 28b0 37w1 31b1 23w½ 3
25   Singh Malhar 1736 CAN 36b0 26b0 -1 31w1 13w½ 22b½ 3
26   Zheng Kevin 1895 CAN 1b0 25w1 13w0 33b1 7w0 35b½ 2.5
27   D’Souza Justin Quinn 1839 CAN 15w1 3w½ 5b0 35b1 4w0 14b0 2.5
28   Ghazarian Tigran 1783 CAN 30b0 24w1 36w1 9b0 15b0 2.5
29   Shah Omaray M. 1894 CAN 5w½ 4b0 41b+ 12w0 36b1 13b0 2.5
30   Ranola Alberto 1942 PHI 28w1 2b0 34w1 14b0 20w0 21b0 2
31   Huang Youhe 1888 CAN 18b0 33w1 15w0 25b0 24w0 38b1 2
32   Moran-Venegas Mario 1873 CAN 8b0 15b0 21w1 19w0 34b0 36w1 2
33   Liao Joseph 1713 CAN 11w0 31b0 38b1 26w0 40b1 19w0 2
34   Chang Alexander R.Z. 1829 CAN 10w1 6w0 30b0 7b0 32w1 0 2
35   Hay Jonathan 1971 CAN 40b½ 41w1 3b0 27w0 23b0 26w½ 2
36   Finlay Ian 1937 CAN 25w1 1w0 12b½ 28b0 29w0 32b0 1.5
37   Ali Shafkat 1782 CAN 22w0 7b0 23w½ 24b0 38b0 -1 1.5
38   Uthayakumar Ronan 1854 CAN 3b0 10b0 33w0 21b0 37w1 31w0 1
39   He Emma 1856 CAN 14w1 8w0 10b0 22b0 21w0 0 1
40   Pantazi Emanuel A. 1833 CAN 35w½ 5b0 14w0 23b0 33w0 0 0.5
41   Costales Dan 1813 CAN 35b0 29w- 0 0 0 0.5

See full results on the Chess Results server.

2017 Toronto Open – U1800 Section

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 Supsup Ferdinand 1781 CAN 43b1 23w1 6b0 5b1 8w1 3b1 5
2 Nazareno Merlin 1783 CAN 15b1 21w1 11b1 13w0 25b1 6w1 5
3 Zhou Joey (junhe) 1496 CAN 32b1 36w1 17b1 6w1 13b1 1w0 5
4 Papneja Arul 1789 CAN 30w1 13b0 28w½ 20b1 33w1 18b1 4.5
5 Zhao Jeffrey R. 1679 CAN 7b1 14w1 13b½ 1w0 15b1 12w1 4.5
6 Xie Patrick 1659 CAN 16b1 22w1 1w1 3b0 7w1 2b0 4
7 Ma Yue Ran 1436 CAN 5w0 34b1 10b1 26w1 6b0 21w1 4
8 Cabioc Jose 1604 CAN 46b1 17w½ 26b½ 38w1 1b0 27w1 4
9 Joseph Benher Savio 1405 CAN 10b½ 37w½ 21b1 11w1 12b0 23w1 4
10 Garel Richard 1656 CAN 9w½ 33b½ 7w0 39b1 20w1 13w1 4
11 Liu Henry 1665 CAN 20w1 24b1 2w0 9b0 16w½ 32b1 3.5
12 Greco Marco A. 1598 CAN 24w0 35b½ 40w1 28b1 9w1 5b0 3.5
13 Robertson Kole 1582 CAN 31b1 4w1 5w½ 2b1 3w0 10b0 3.5
14 Gao Raymond 1490 CAN 34w1 5b0 44w1 25b0 38w1 19b½ 3.5
15 Kurkowski Ken 1461 CAN 2w0 40b½ 43w1 24b1 5w0 34b1 3.5
16 Sydykhanov Arman 1419 CAN 6w0 41b0 31w1 43b1 11b½ 29w1 3.5
17 Wang Isabelle 1300 CAN 41w1 8b½ 3w0 42b1 18w0 33b1 3.5
18 Benggawan Undriadi 1541 CAN 19b½ 38w½ 27b½ 32w1 17b1 4w0 3.5
19 Yuen Noah Nathaniel 1333 CAN 18w½ 25b½ 42w½ 30b1 26w½ 14w½ 3.5
20 Guntoori Bhargava 1428 CAN 11b0 31w1 37b1 4w0 10b0 38b1 3
21 Ahmed Syed Ibrahim 1557 CAN 39w1 2b0 9w0 44b1 22w1 7b0 3
22 Liu Harrison (hangchen) 1329 CAN 29b1 6b0 25w0 37w1 21b0 36w1 3
23 Xie Austin 1504 CAN 40w1 1b0 24w½ 35b1 27w½ 9b0 3
24 Lu Lucas Yunkun 1365 CAN 12b1 11w0 23b½ 15w0 42w1 26b½ 3
25 Maheux Pierre 1646 CAN 27b½ 19w½ 22b1 14w1 2w0 0 3
26 Molev Daniel 1773 CAN 33w½ 44b1 8w½ 7b0 19b½ 24w½ 3
27 Li Wing 1399 CAN 25w½ 42b½ 18w½ 36w1 23b½ 8b0 3
28 Atayde Merlin 1456 CAN 36b0 46w1 4b½ 12w0 29b0 42b1 2.5
29 Walker John 1519 CAN 22w0 39b1 35w½ 33b0 28w1 16b0 2.5
30 Schyngera Eli 1467 CAN 4b0 45w1 32b½ 19w0 34b0 40w1 2.5
31 Locham Divjot 1358 CAN 13w0 20b0 16b0 40w1 44w1 35b½ 2.5
32 Gao William (zhimao) 1319 CAN 3w0 47b1 30w½ 18b0 41w1 11w0 2.5
33 Qiao Joey 1443 CAN 26b½ 10w½ 36b½ 29w1 4b0 17w0 2.5
34 Wang Yanning 1308 CAN 14b0 7w0 46b+ 41b½ 30w1 15w0 2.5
35 Kalmanson Evgeny 1396 CAN 37b½ 12w½ 29b½ 23w0 36b½ 31w½ 2.5
36 Ab-Barin Hooshang 1782 CAN 28w1 3b0 33w½ 27b0 35w½ 22b0 2
37 Wing Richard 1627 CAN 35w½ 9b½ 20w0 22b0 39w0 44b1 2
38 Ma Andrew 1323 CAN 42w½ 18b½ 41w1 8b0 14b0 20w0 2
39 Chertkow Sasha 1350 CAN 21b0 29w0 45b+ 10w0 37b1 0 2
40 Chen Derek 1321 CAN 23b0 15w½ 12b0 31b0 43w1 30b0 1.5
41 Chertkow Matthew 1489 CAN 17b0 16w1 38b0 34w½ 32b0 0 1.5
42 Belcadi Salim 1509 CAN 38b½ 27w½ 19b½ 17w0 24b0 28w0 1.5
43 Sztuka Jeremy 1449 CAN 1w0 15b0 16w0 40b0 -1 1.5
44 Montinaro Louis 0 CAN 45b1 26w0 14b0 21w0 31b0 37w0 1
45 Byarugaba Nathan 1396 CAN 44w0 30b0 39w- 0 0 0 0
46 Chugh Rohan 1387 CAN 8w0 28b0 34w- 0 0 0 0
47 Panayotou Paul 1250 CAN 0 32w0 0 0 0 0 0

See full results on the Chess Results server.

2017 Toronto Open – U1400 Section

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd Pts.
1 Rusonik Greg 0 CAN 47w1 6b1 3w1 10w1 11b1 8b1 6
2 Rashid Kaden 1132 CAN 40w1 17b1 19w1 8b½ 16w1 6b½ 5
3 Danti Jessica 1399 CAN 24b½ 51w1 1b0 35w1 21b1 10w1 4.5
4 Zhang Henry Xianrui 1285 CAN 53w1 25b1 14w½ 16b0 33w1 17b1 4.5
5 Sarkar Rishi 1252 CAN 36w0 57b1 22w1 48b1 7b½ 18w1 4.5
6 Bercovici Mark 1235 CAN 45b1 1w0 32b1 37w1 9b1 2w½ 4.5
7 Yueh Tony 1381 CAN 48w1 21b1 5w½ 20b1 4.5
8 Vu Henry 1274 CAN 62b+ 28b1 37w1 2w½ 18b1 1w0 4.5
9 Denning Keith 1266 CAN 52w1 37b0 39w1 25b1 6w0 28b1 4
10 Li Dennis 1189 CAN 49w1 22b1 12w1 1b0 13w1 3b0 4
11 Gillis Doug 1348 CAN 38b1 15w½ 23b1 14b1 1w0 16b½ 4
12 Archibald Colin B. 1310 CAN 32b1 27w1 10b0 21w½ 15b½ 25w1 4
13 Xu William 1298 CAN 51b½ 24w½ 29b1 27w1 10b0 30w1 4
14 Ai Amy 1165 CAN 57w1 36b1 4b½ 11w0 24b½ 27w1 4
15 Wu Yulun (Tony) 1112 CAN 41w1 11b½ 16w0 53b1 12w½ 29b1 4
16 Lin Gaby 1096 CAN 54b1 18w½ 15b1 4w1 2b0 11w½ 4
17 Hua Michelle 1362 CAN 29b1 2w0 24b½ 23w1 28b1 4w0 3.5
18 Matetski Konstanstin 1329 CAN 39w1 16b½ 44w1 20b1 8w0 5b0 3.5
19 Zhao Alex 1254 CAN 35b1 30w1 2b0 28w0 37b1 24w½ 3.5
20 Surya Dania 1138 CAN 61b1 23w½ 55b1 18w0 41b1 7w0 3.5
21 Xu Alex 1120 CAN 60b1 7w0 52b1 12b½ 3w0 41w1 3.5
22 Wang Richard 933 CAN 26b1 10w0 5b0 56w1 43b1 32w½ 3.5
23 Stroganov Victor 0 CAN 50w1 20b½ 11w0 17b0 53w1 48b1 3.5
24 Men Jacky 994 CAN 3w½ 13b½ 17w½ 50b1 14w½ 19b½ 3.5
25 Qiu James 1078 CAN 56b1 4w0 45b1 9w0 52b1 12b0 3
26 Shapiro Idan 1304 CAN 22w0 49b1 48w0 33b0 57w1 52b1 3
27 Plotkin Julia 1090 CAN 58w1 12b0 36w1 13b0 44w1 14b0 3
28 Zhang Ethan 1006 CAN 42b1 8w0 30b1 19b1 17w0 9w0 3
29 Souchko Larissa 967 CAN 17w0 40b1 13w0 57b1 31b1 15w0 3
30 Coat Sven 806 CAN 34w1 19b0 28w0 39b1 48w1 13b0 3
31 Ye Leiyi 1362 CAN 37w0 59b1 50w½ 44b½ 29w0 49b1 3
32 Xu Xinge 946 CAN 12w0 58b1 6w0 40b1 34w½ 22b½ 3
33 Jin Helena 830 CAN 55w0 51b1 26w1 4b0 35w½ 3
34 Wang Andrew 1189 CAN 30b0 35w½ 56b½ 45w1 32b½ 36w½ 3
35 He Shukun 871 CAN 19w0 34b½ 59w+ 3b0 50w1 33b½ 3
36 Mavroidis George 863 CAN 5b1 14w0 27b0 46w½ 55b+ 34b½ 3
37 Wang An Cheng 951 CAN 31b1 9w1 8b0 6b0 19w0 40w½ 2.5
38 Liu Andrew 948 CAN 11w0 41b0 40w0 54b1 58w1 44b½ 2.5
39 Mane Arnav 946 CAN 18b0 54w1 9b0 30w0 56b½ 53w1 2.5
40 Li Neal Nian 737 CAN 2b0 29w0 38b1 32w0 60w1 37b½ 2.5
41 Chen Dailiang 415 CAN 15b0 38w1 43b½ 55w1 20w0 21b0 2.5
42 Singh Yugpal 0 CAN 28w0 52b- 0 61w1 51b1 50b½ 2.5
43 Yu Michael (Han Yang) 1025 CAN 59w½ 44b0 41w½ 49b1 22w0 45b½ 2.5
44 Wang Yinan 957 CAN 55b½ 43w1 18b0 31w½ 27b0 38w½ 2.5
45 Joshi Adit 835 CAN 6w0 47b1 25w0 34b0 59w+ 43w½ 2.5
46 Panayotou Paul 1250 CAN 0 36b½ 0 56w1 2.5
47 Qu Edison 1017 CAN 1b0 45w0 53w0 60b1 49w0 57b1 2
48 Liao Jodie 991 CAN 7b0 60w1 26b1 5w0 30b0 23w0 2
49 Chi Sarah 814 CAN 10b0 26w0 60b1 43w0 47b1 31w0 2
50 Teram Eli 1001 CAN 23b0 61w1 31b½ 24w0 35b0 42w½ 2
51 Hay John 931 CAN 13w½ 3b0 33w0 59b½ 42w0 58b1 2
52 Wang Sophia 882 CAN 9b0 42w+ 21w0 58b1 25w0 26w0 2
53 Greco Justin 919 CAN 4b0 56w½ 47b1 15w0 23b0 39b0 1.5
54 Liu Zi 382 CAN 16w0 39b0 57w0 38w0 61b1 60b½ 1.5
55 Pishdad M. Hassan 1091 CAN 44w½ 33b1 20w0 41b0 36w- 0 1.5
56 Boyce Anna 0 CAN 25w0 53b½ 34w½ 22b0 39w½ 46b0 1.5
57 Bai Kingsley 770 CAN 14b0 5w0 54b1 29w0 26b0 47w0 1
58 Ahmed Syed Mustafa 0 CAN 27b0 32w0 61b1 52w0 38b0 51w0 1
59 Chernyak Roma 0 CAN 43b½ 31w0 35b- 51w½ 45b- 0 1
60 Chen Alina 692 CAN 21w0 48b0 49w0 47w0 40b0 54w½ 0.5
61 Hibbard Linda 750 CAN 20w0 50b0 58w0 42b0 54w0 0 0
62 Anghaie Reza 890 CAN 8w- 0 0 0 0 0 0

See full results on the Chess Results server.

four square shadow

A Little History

The Labour Day Open chess tournament in Toronto has been the one not-to-miss event of the year for quite some time. Many will remember Bryan Lamb’s tournaments at the Macedonian Chess Club of St. Clement of Ohrid. Here are Bryan Lamb and Randy Moysoski from 2013.

This year, Annex Chess Club is starting a new chapter in this tradition. We’re very pleased to announce the 2017 Toronto Open on Labour Day weekend, September 2-4. This also revives the Toronto Open, which has not run since 2014, and before that not since the PWC Toronto Open of 2009.

four square shadow

Please Support our Sponsors


Single-Key
Peace of mind for landlords
www.single-key.com
Single-Key is a rental payment guarantor offering landlords peace of mind by ensuring they are always paid on time in the event that their tenant misses their rental payment. At the same time, it offers payment flexibility to tenants who may need to delay their rent.

Thanks for Helping Out!

We appreciate GTCL support making this the region’s marquee Open event of the year, and we have a great team with Alex Ferreira working with Annex Chess Club organizers to make it happen. We also appreciate the help of Omar Shah promoting the event. Finally, we would like to thank all the players and chess moms and dads who are helping us out by registering early for the tournament!

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

ACC Summer in the City Swiss

It’s summer in T.O. Check out 50 things to do in Toronto in the summer, and I hope one of them is to play in this chess tournament on Monday nights in the Annex!

The Summer in the City Swiss is five rounds on Monday nights from July 24 to August 28. It’s in four sections by CFC rating: the new Masters section (for those rated 2100+), Under-2200 (for 1700-2199), Under-1800 (1300-1799), and Under-1400 (0-1399).

Rounds start at 7:30 pm. New players are welcome to join in any round with byes, but must register before 7:00 pm to be paired.

Players who join the tournament will automatically be paired for subsequent rounds. Please email before 6:00 pm on Monday to request a bye if you cannot attend. Up to two ½-point byes are available in rounds 1-4 and zero-point byes after.

four square shadow

Round One – July 24

Some members are away and some new players join or rejoin Annex. All told, 34 players play Round One, and tight sections lead to tense battles, including hard fought draws – William Li against Josh Guo, Evgeny Kalmanson against Harry Chen, Javier Dixon against Bob Armstrong – and more than a few upsets – Ivan Noritsyn over Bill Randle, Sihao Chen over Amy Ai, Abbas Babikir over John Fines, Hooshang Abbarin over Peter McSherry, and Dave Southam over Michael Humphreys.

four square shadow

Round Two – July 31

In the Masters, Dave Southam defeats Lidong Wang to take clear first in the section with 2.0/2.
In U2200, Abbas Babikir and Arkadiy Ugodnikov win their games to lead the section with 2.0/2.
In U1800, Dragan Jevtic defeats Salim Belcadi to take clear first in the section with 2.0/2.
And in U1400, Sihao Chen and James Qiu win their games to lead the section at 2.0/2.

four square shadow

Off-week – August 7

We’re closed for Simcoe Day. Whether you’re heading to the Kitchener Chess Festival, celebrating Caribana weekend in Toronto, or enjoying the Civic Holiday at the cottage … however you celebrate it, have a great long weekend!

four square shadow

Round Three – August 14

There’s a clear leader in U2200, U1800, and U1400. In U2200 the top board sees leaders Abbas Babikir and Arkadiy Ugodnikov face off, and Abbas takes it to lead the section with a perfect 3.0/3. In U1800 Dragan Jevtic holds his lead with another win for a perfect 3.0/3. And in U1400, the face-off between Sihao Chen and James Qiu sees Sihao take it for a perfect 3.0/3.
Things are not so clear in the Masters section as Sergey Malakhovets defeats leader Dave Southam to take a tie for the lead at 2.5/3 with Sergey Noritsyn.

four square shadow

Round Four – August 21

In the Masters, Sergey Malakhovets takes the lead with 3.5/4. In U2200 there is now a three-way tie for the lead as Abbas Babikir withdraws, Hooshang Ab-Barin draws and Shawn Talsma wins, and all now have 3.0/4. Meanwhile, Dragan Jevtic in U1800 and Sihao Chen in U1400 are still perfect at 4.0/4.

four square shadow

Round Five – August 28

In the final round, a bye request is missed and Dave Southam has no opponent as he cruises to first place with a final score of 4.0/5. In U2200, Dorian Kang defeats Shawn Talsma to take first place with 3.5/5. In U1800, Dragan Jevtic is finally held to a draw, but still wins the section handily with 4.5/5. Finally, in U1400, Sihao Chen too is held to a draw, but still takes the section with 4.5/5.

Congratulations, Dave, Dorian, Dragan, and Sihao. See complete results below.

Don’t miss the Toronto Open next weekend, and then we’re back with the Chess on Film Swiss on September 11.


Final ranking cross-tables after Round 5

ACC Summer in the City Swiss – Masters

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Southam David 2201 CAN 7w1 5b1 3w0 2w1 -1 4
2 Noritsyn Sergey 2248 CAN 3w½ 8b1 9w1 1b0 5w1 3.5
3 Malakhovets Sergey 2126 CAN 2b½ 9w1 1b1 7w1 0 3.5
4 Guo Josh 2231 CAN 9b½ 6w1 0 2.5
5 Wang Lidong 2132 CAN 10b1 1w0 2b0 2
6 Wiebe Daniel 2097 CAN 0 0 4b0 8w1 1.5
7 Humphreys Michael 2361 CAN 1b0 -1 3b0 0 1.5
8 Zotkin Daniel 2137 CAN 2w0 6b0 1.5
9 Li William 2125 CAN 4w½ 3b0 2b0 0 0 0.5
10 Ugodnikov Arkadiy 1711 CAN 5w0 0 0 0 0 0

Check full results on chess-results.

ACC Summer in the City Swiss – U2200

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Kang Dorian 1951 CAN 5b1 7w0 6w1 4b1 3.5
2 Babikir Abbas 1891 SUD 8b1 9w1 7b1 0 0 3
3 Ab-Barin Hooshang 1731 CAN 6b1 5w1 8b½ 0 3
4 Talsma Shawn 1938 CAN -1 7w1 1w0 3
5 Ali Shafkat 1775 CAN 1w0 6w1 3b0 8w1 2.5
6 Mcsherry Peter 1911 CAN 3w0 5b0 8w1 1b0 7b1 2
7 Ugodnikov Arkadiy 1711 CAN -1 1b1 2w0 4b0 6w0 2
8 Fines John 1985 CAN 2w0 6b0 3w½ 5b0 1
9 Bergeron Matthew 1834 CAN 2b0 0 0 1

Check full results on chess-results.

ACC Summer in the City Swiss – U1800

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Jevtic Dragan 1421 CAN 14b1 12w1 9b1 4w1 2b½ 4.5
2 Diemer Ulli 1631 CAN 3w1 10b1 1w½ 3.5
3 Dixon Javier 1374 CAN 11w½ 2b0 10w1 12b1 4b½ 3
4 Kalmanson Evgeny 1322 CAN 16b½ 14w1 12b1 1b0 3w½ 3
5 Chertkow Matthew 1416 CAN 13b½ 9w1 0 2.5
6 Shogilev Sandon 0 CAN 0 13w1 10b0 2
7 Nazareno Merlin 0 CAN 0 0 13b1 2
8 Seshadri Akshay 1371 CAN 15w1 0 0 2
9 Schwartz Lorne 1633 CAN 10b1 1w0 5b0 0 1.5
10 Pell Richard 1395 CAN 9w0 3b0 2w0 6w1 1.5
11 Armstrong Robert J. 1553 CAN 3b½ 0 0 1.5
12 Belcadi Salim 1574 CAN 13w1 1b0 4w0 3w0 0 1
13 Supol George 1383 CAN 12b0 5w½ 6b0 7w0 1
14 Patton Mark A. 1303 CAN 1w0 4b0 -1 0 0 1
15 Abbarin Shabnam 1476 CAN 8b0 0 0 0 0.5
16 Chen Harry (siqi) 1501 CAN 4w½ 0 0 0 0 0.5

Check full results on chess-results.

ACC Summer in the City Swiss – U1400

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd Pts.
1 Chen Sihao 0 CAN 13b1 20w1 9w1 7b1 2b½ 4.5
2 Noritsyn Ivan 895 CAN 6w1 9b0 17w1 14b1 1w½ 3.5
3 Matetski Kanstanstin 1132 CAN 23w1 0 25b1 7w1 3.5
4 Panayotou Paul 1286 CAN 0 10b1 25b1 3
5 Yueh Tony 0 CAN 0 18w1 9b1 3
6 Randle Bill 1233 CAN 2b0 24w1 16b1 0 2.5
7 Li Dennis 1174 CAN 15b1 22w1 1w0 3b0 2.5
8 Saltat Michael 1294 CAN 0 17b1 13w½ 2.5
9 Qiu James 1111 CAN 25b1 2w1 1b0 0 5w0 2
10 Moiseev Alex 735 CAN 0 4w0 18b1 2
11 Byarugaba Nathan 0 CAN 0 0 17w1 2
12 Mavroidis George 779 CAN 0 0 23w1 2
13 Ai Amy 1214 CAN 1w0 8b½ 2
14 Teram Eli 1020 CAN 19w0 23b1 2w0 0 1.5
15 Pancer Jeff 1018 CAN 7w0 0 23b1 0 1.5
16 Anghaie Reza 905 CAN 18b0 25w1 6w0 0 1.5
17 Souchko Larissa 1026 CAN 21b0 25w1 2b0 8w0 11b0 1
18 Ellis Cody 895 CAN 20b0 16w1 0 5b0 10w0 1
19 Seshadri Akshay 1371 CAN 14b1 0 0 0 0 1
20 Vaz Jake 1254 CAN 18w1 1b0 0 0 0 1
21 Dong Yiwei 1230 CAN 17w1 0 0 0 0 1
22 Patton Mark A. 1303 CAN 7b0 0 0 1
23 Hibbard Linda 1331 CAN 3b0 14w0 15w0 12b0 0.5
24 Noftle Madisin 752 CAN 6b0 0 0 0 0.5
25 Zuo Roger 0 CAN 9w0 17b0 16b0 3w0 4w0 0

Check full results on chess-results.

four square shadow

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

2017 Toronto Blitz Chess Championship – June 4

The 2017 Toronto Blitz Championship is Sunday June 4 – part of Harbourfront Centre Chessfest

Round 3 games on the top boards (photo: John Upper)

Winners

Mark Plotkin and Artiom Samsonkin are 2017 Toronto Blitz Champions (photo: John Upper)

Photos

John Upper was in attendance and has photos posted on the CFC Newsletter page on Facebook.

Results

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.
1 2 Samsonkin Artiom CAN 2559 ON 11.5
  8 Plotkin Mark CAN 2350 ON 11.5
3 3 Krnan Tomas CAN 2527 ON 10
  4 Yang Kaiqi CAN 2503 ON 10
  5 Calugar Arthur CAN 2422 ON 10
6 1 Noritsyn Nikolay CAN 2598 ON 9.5
7 11 Rek Viatcheslav (slava) CAN 2274 ON 9
  13 Vettese Nicholas CAN 2231 ON 9
9 6 Plotkin Victor CAN 2387 ON 8.5
  9 Puri Vinny CAN 2320 ON 8.5
  16 Liang Hairan CAN 2186 ON 8.5
  21 Lauron Ranel CAN 2033 ON 8.5
  46 Lozano Carlos CAN 0   8.5
14 7 Emuakpeje Ochuko CAN 2384 ON 8
  17 Xu Jeffrey CAN 2125 ON 8
  18 Ishoo Younan CAN 2120 FO 8
  19 Zotkin Daniel CAN 2117 ON 8
  26 Jiang Brian CAN 1800 ON 8
19 12 Dougherty Michael CAN 2236 ON 7.5
  20 Upper John CAN 2102 QC 7.5
  25 Hay Jonathan CAN 1940 ON 7.5
  42 De La Cerna Jay CAN 0   7.5
23 15 Calvelo Jelvis CAN 2187 ON 7
  22 England Max CAN 2030 ON 7
  29 Dagan Alfred CAN 1732 ON 7
  41 Andes Aldrin CAN 0   7
27 10 Barron Michael CAN 2290 ON 6.5
  14 Filipovich David CAN 2205 ON 6.5
  23 Chernik Dmitry CAN 2023 ON 6.5
  35 Zhao Jeffrey R. CAN 1537 ON 6.5
31 31 Liu Henry CAN 1592 ON 6
  32 Belcadi Salim CAN 1589 ON 6
  43 Dhawan Sahil CAN 0   6
34 24 Gunapalan David CAN 2010 QC 5.5
  28 Ganea Mihai CAN 1747 ON 5.5
  34 Pei Eric CAN 1559 ON 5.5
37 27 Ali Shafkat CAN 1776 ON 5
  37 Guo Haotong Hazel CAN 1345 ON 5
  38 Xu William CAN 1295 ON 5
  40 Ai Amy CAN 1180 ON 5
41 30 Liu Harry CAN 1730 ON 4.5
  36 Huang Youhe CAN 1492 ON 4.5
  39 Guo Roger CAN 1280 ON 4.5
44 33 Fletcher David CAN 1559 ON 3.5
45 45 Hoyda Paul CAN 0   2.5
46 44 Emnace Segurdino CAN 0   1

See complete details on the Chess Results server

CFC-Rated

The tournament is rated by CFC.

Flyer:

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit